Kościoły otwarte na Wielkanoc. Politycy z Torunia i kuria diecezjalna komentują

Box1 Wiadomości
Fot. Pixabay

Twardy lockdown obowiązuje w Polsce od 27 do 9 kwietnia. Rząd nie zdecydował się jednak zamknąć kościołów na okres Świąt Wielkanocnych. Czy udział ew mszy w tym okresie będzie bezpieczny? Diecezja Toruńska podkreśla, że obostrzenia sanitarne będą przestrzegane, ale dodaje, że nie da rady wprowadzić jednolitego systemu zasad dla wszystkich parafii. Decyzję o pozostawieniu otwartych kościołów komentują także lokalni politycy – Tomasz Lenz (KO), Zbigniew Girzyński (PiS) i Robert Kwiatkowski (Lewica).

Kościoły pozostaną otwarte na Wielkanoc – taką decyzję podjął rząd 25 marca, jednocześnie wprowadzając w kraju twardy lockdown w związku z lawinowo rosnącą liczbą zakażeń. Decyzja wywołała wiele kontrowersji. Zapytaliśmy Kurię Diecezjalną w Toruniu, jakie zasady bezpieczeństwa zamierza wprowadzić, aby uczestnictwo we mszy było bezpieczne. Okazuje się, że zasady bezpieczeństwa sprowadzają się do informowania wiernych przez proboszczów o limitach i obowiązku zachowania dystansu i noszenia maseczek. Przed wejściem do kościołów ustawione są dozowniki z płynem do dezynfekcji, a kapłani powinni udzielać Komunii w maseczkach i dezynfekować dłonie przed jej udzieleniem oraz zaraz po.

W diecezji toruńskiej obchody Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbywają się zgodnie w wytycznymi, które zostały wydane przez Stolicę Apostolską i Konferencję Episkopatu Polski przy zachowaniu panujących obostrzeń sanitarnych i bieżących rozporządzeń Rady Ministrów – odpowiada ks. Paweł Borowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. – Sposób organizacji nabożeństw i przestrzegania limitów jest indywidualną sprawą poszczególnych proboszczów i administratorów kościelnych. Nie da się wprowadzić jednolitego systemu, gdyż bardzo wiele zależy od specyfiki poszczególnych parafii. Wprowadzenie dodatkowych nabożeństw zależy także m.in. od ilości kapłanów posługujących w danej wspólnocie parafialnej.

Sposób święcenia pokarmów także zależeć będzie od poszczególnych proboszczów.

Tam gdzie jest to możliwe święcenie pokarmów odbywać się będzie także na zewnątrz świątyni z zachowaniem panujących obostrzeń: dystans i noszenie maseczek – dodaje ks. Paweł Borowski.

Zapytaliśmy także posłów z Torunia, co sądzą o decyzji o pozostawieniu kościołów otwartych na święta.

Wszystko będzie działo się w granicach zasad epidemicznych, jeżeli proboszczowie będą pilnowali, żeby była 1 osoba na 20 m2, będą dezynfekowane ręce i ludzie będą posiadali maseczki. Mam nadzieję, że tak będzie, chociaż jestem pełen obaw, czy takie standardy uda się utrzymać. Sam fakt zachęcania Polaków do udziału w uroczystościach religijnych wiążę się z tym, że nie do końca jesteśmy pewni, ilu wiernych rzeczywiście przyjdzie i to jest ogromne zagrożenie – komentuje Tomasz Lenz (KO).

Zbigniew Girzyński (PiS) z kolei podkreśla, że “najczęściej przeciwko tej decyzji wypowiadają się ci, którzy do kościoła nie chodzą”.

Decyzja o pozostawieniu kościołów otwartych jest tak samo słuszna, jak decyzja o pozostawieniu otwartych sklepów. Co więcej, o ile do sklepu w zasadzie każdy musi iść, to uczestnictwo we mszy nie jest obowiązkowe, więc jeżeli ktoś ma obawy o stan swojego zdrowia to przecież nie musi iść do kościoła. Tym bardziej, że biskupi udzielili wszystkim osobom, które czują się zagrożone dyspensy od uczestnictwa w mszy – mówi Zbigniew Girzyński. – Rzeczą, która mnie najbardziej zaskakuje w całym tym sporze jest fakt, że najczęściej przeciwko tej decyzji wypowiadają się ci, którzy do kościoła nie chodzą.

Zupełnie odmiennego zdania jest Robert Kwiatkowski (Lewica).

To zła decyzja i odpowiedzialnością za nią obarczam po równo władze kościele, jak i rządowe. Rząd wie, że obecna fala pandemii będzie zacznie wyższa i groźniejsza niż poprzednia. Trzeba zrobić wszystko, żeby ratować ludzkie życie. W tym kontekście decyzja o pozostawieniu kościołów otwartych jest niewytłumaczalna i nie do obrony – podsumowuje Robert Kwiatkowski.

Przypominamy, że do 9 kwietnia w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Tagged

5 thoughts on “Kościoły otwarte na Wielkanoc. Politycy z Torunia i kuria diecezjalna komentują

 1. OMIJAJCIE BRANŻĘ KOŚCIELNĄ
  do 31. sierpnia.
  Placówki branży kościelnej, w uwagi na korzystny mikroklimat, posiadają warunki dla wysokiej zjadliwości SARS-CoV-2.
  BLACKDOWN do 31. sierpnia.

 2. Dzień dobry, Panie i Panowie.
  Nie rozumiem problemu – kto chce, to chodzi do kościoła, a kto nie chce, to nie chodzi. I koniec – konstytucja daje nam wolność religijną, nikt mnie nie zmusi do pójścia do kościoła wbrew mej woli, tak samo nikomu nie będę zabraniał, jak będzie chcieć się pomodlić. Ich sprawa. A rząd niech się zajmie obniżaniem podatków, żeby nas tak nie okradali.
  Pozdrawiam, Panie i Panowie, życzę miłego dnia.

 3. Modlitwa jest aktem, który nie wymaga bycia wśród ludzi. To moment skupienia, wyłączenia. Celebracja tego aktu w kościelnej przestrzeni na pewno dla wiernych jest ważna, ale nie jest to klucz modlitwy. Sytuacja w kraju należy do dramatycznych. Kościół powinien podlegać takim samym obostrzeniom jak inne instytucje. Nie jest kwestią pierwszej potrzeby wspólna modlitwa. Jeśli dla kogoś sama modlitwa jest wartością nadrzędną, nikt jej nie utrudnia, można to robić w zaciszu własnego domu. Ten rzeczy stan pokazuje specjalne uprawnienia, jakie nasze państwo Kościołowi przyznało. Jest to patologiczny stan.

 4. ALERT !!
  Chcecie komuś takiemu wierzyć jak
  Tomasz Latos ?
  OSTRZEGAM !
  Placówki kościelne są niebezpieczne z powodu wysokiego potencjału zjadliwości wirusem SARS-CoV-2 !!
  Zjesz obiad z kimś takim jak
  Tomasz Latos ?
  Ja nie i,
  długo, dłuugo …
  NIE !!
  BLACKDOWN do 31. sierpnia !
  Kochasz rodzinę ?
  OMIJAJ PLACÓWKI KOŚCIELNE !!

 5. Kościoły otwarte …i tak od 1050 lat na tych Ziemiach – co w tym dziwnego??
  Ludzie ! wiosna – coraz cieplej – zdejmij kaganiec – nie daj się tresować – nie szkodź swojemu zdrowiu – wyjdź na świeże powietrze i na słońce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *