“Kosmiczna” kopuła w oczyszczalni ścieków. Co się pod nią kryje?

Box2 Wiadomości
fot. Wojciech Giedrys

Trwa największa od momentu wybudowania modernizacja oczyszczalni ścieków przy Szosie Bydgoskiej. W ramach przedsięwzięcia powstał nowy zbiornik na biogaz, który prezentuje się dość kosmicznie.

Jadący Szosą Bydgoską w stronę centrum mogą zauważyć na terenie oczyszczalni ścieków wielki pojemnik o dość kosmicznych kształtach. Co to takiego?

– To jest specjalnej konstrukcji zbiornik na biogaz – tłumaczy Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. – Znajdujący się obok niego niebieski pojemnik zostanie wyłączony z eksploatacji. Obok powstał nowy zbiornik na biogaz pozyskiwany z fermentacji ścieków.

Tuż obok tych nich znajdują się też dwa inne wysokie zbiorniki – to komory fermentacyjne. Właśnie tam fermentują ścieki i tam także powstaje biogaz, który następnie kierowany jest agregaty prądotwórcze. Te produkują prąd i dzięki nim miejska spółka ma niższe rachunki za energię elektryczną. Z biogazu powstaje ok. 50-60 prądu dla oczyszczalni.

Ale to nie jest jedyny “produkt uboczny” działalności oczyszczalni ścieków. W kompleksie kilka lat temu powstała też suszarnia osadów pościekowych, które są suszone w temperaturze ok. 130 stopni Celsjusza. Toruńskie Wodociągi sprzedają je w formie granulatu. Mogą one być domieszką do różnego rodzaju paliw.

Nowy pojemnik na biogaz to część dużego projektu modernizacyjnego, który jest obecnie realizowany w oczyszczalni ścieków. W ramach niego powstała także hala ze specjalnymi śluzami, przed które wjeżdżają samochody przywożące ścieki do oczyszczalni. Dzięki temu wokół kompleksu jest mniej nieprzyjemnych zapachów. 

Modernizacja oczyszczalni ścieków ma potrwać do końca roku i jest częścią kolejnego etapu “Gospodarki wodno-ściekowej” (dawna ISPA). Projekt zakłada m.in. wykonanie nowych krat mechanicznych, modernizację komór napowietrzania osadu czynnego, wymianę dwóch zagęszczaczy mechanicznego zagęszczania osadu nadmiernego, budowę punktu przyjmowania osadów z czyszczenia kanalizacji i budowę instalacji z paneli fotowoltaicznych.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys