Kraj bez dyplomacji [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Paweł Gulewski, Wiceprezydent Miasta Torunia

Zostawiam na moment temat „Nowego Ładu”, który jest przedmiotem badań naukowców ze wszystkich wiodących ośrodków akademickich pod kątem tego, co jego autorzy mieli na myśli.

10 stycznia w Genewie delegacje USA i Rosji rozmawiały na temat żądań przedstawionych przez Rosję. Według komentatorów te rozmowy miały wszelkie znamiona, by stać się tzw. „Nową Jałtą”. Czyli momentem, w którym najwięksi gracze ustalają między sobą swoje strefy wpływów. Na to jednak się nie zanosi z wielu przyczyn. 

REKLAMA

Wątek ten interesuje mnie o tyle, że nie odnotowałem jakiegokolwiek komunikatu ze strony oficjalnych czynników rządowych, w którym strona polska odniosłaby się to faktu rozmów USA – Rosja! Nie wiemy, jakie jest stanowisko ws. obecnej roli naszego kraju i jej najbliższej zagranicy. Jak polski rząd odnosi się do zagrożenia ze strony putinowskiej Rosji dotyczącego ograniczenia aktywności NATO w naszym rejonie? Czy jesteśmy za dalszym poszerzeniem Sojuszu Północnego i co w przypadku ataku Rosji na Ukrainę? Dla mnie posiadanie odpowiedzi na te pytania to podstawa dla dyplomacji kraju, który kiedyś chciał być regionalnym graczem. Europa Środkowa i Wschodnia bez mądrego przywództwa Polski jest zostawiona sama sobie. To, zdaje się, chyba świadomy wybór rządu PiS, który od 2016 r. nie jest w stanie wejść odpowiedzialnie w rolę lidera. Jesteśmy głęboko skonfliktowani z otoczeniem i największymi państwami UE. Decyzją samego Jarosława Kaczyńskiego porzuciliśmy dążenia o zbudowaniu naszej faktycznej silnej pozycji na rzecz ułudy rodem z ułańskich fantasmagorii okraszonych sosem topornego nacjonalizmu. Jego efektem jest Polska słaba i samotna, nad głową której dokonuje się ustaleń nie zawsze dobrych dla nas. To przywódcza luka w tej części Europy, która na rękę jest tylko Rosji. 

Felietony publikowane na łamach portalu wyrażają indywidualne poglądy autora. Redakcja nie odpowiada za treść oraz nie utożsamia się z nią.

1 thought on “Kraj bez dyplomacji [FELIETON]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *