Król w każdym domu. Jak hodować fikusy?

Wiadomości
fot. nadesłane

Od lat niekwestionowany król roślin domowych, prosty w uprawie, efektowny w wyglądzie …. może stać się jedną z naszych ulubionych roślin. Co robić, żeby nasz fikus się rozwijał i „kwitł”? Nic prostszego, należy stosować się do poniższych wytycznych!

Na początek, fikus – a właściwie figowiec, to roślina pochodząca z Azji, Afryki i Australii, jednak w cieplejszych rejonach Europy w naturalnych warunkach możemy również spotkać fikusa – Ficus Carica – czyli figowca pospolitego, znanego ze swoich smacznych owoców.

Fikusy (czy figowce) różnią się od siebie wyglądem, pokrojem, wielkością liści, jednak wymagania, jakie posiadają są podobne i można je stosować do wielu odmian tego gatunku.

Fikusy lubią jasne stanowiska o rozproszonym świetle. Oczywiście, odmiany o pstrych liściach będą potrzebować więcej słońca,żeby ładnie się wybarwić, niż odmiany o jednorodnym kolorze.

Co do temperatury, fikusy lubią jak nie spada ona poniżej 15 stopni, ponieważ mogą wtedy zrzucać liście.

Kolejną rzeczą lubianą przez te rośliny jest wysoka wilgotność powietrza, zatem należy zraszać fikusy parę razy w tygodniu dla utrzymania go w dobrej formie i gęstej zieleni.

Podlewanie jest kolejną ważną kwestią dla dobrej hodowli wszystkich fikusów. Podlewamy obficie, ale rzadko! Co to znaczy? Sygnałem do podlania jest wyschnięta górna warstwa podłoża, wtedy najlepiej jest roślinę namoczyć (w przypadku roślin mniejszych) lub obficie podlać. Należy pilnować również tego,żeby woda nie stała w doniczce, roślina może wtedy zrzucać liście a korzenie gniją.

Najczęstszymi chorobami, na które fikusy zapadają, są to choroby grzybowe. Pojawiające się przebarwienia na liściach sugerują użycie specjalnych preparatów.

Jak na modną roślinę przystało, fikusów jest cała masa, najpopularniejsze to:

Fikus Beniamin(Ficus Benjamina) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i ulubionych fikusów o drobnych liściach. rozłożysty, duży krzew, dorastający w dobrych warunkach nawet do 2 – 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. Ma mnóstwo rozgałęzionych, drewniejących pędów, na których wyrastają niewielkie lancetowate liście. Lubi przycinanie, młode rośliny można w ten sposób zagęszczać a starsze egzemplarze odmładzać. Cięcie powinno odbywać się na wiosnę, nie później jak w marcu/kwietniu.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/182-ficus-benjamina.html

Ficus Benjamin

Fikus Sprężysty (Ficus Elastica) – gatunek dorastający w warunkach pokojowych do około 2-3 metrów. Wyrasta zwykle w postaci jednego, grubego pędu, cięty łatwo się rozwidla i zagęszcza, wytwarza duże, owalne, skórzaste liście, w zależności od odmiany albo zielone albo pstre – jedna z modniejszych odmian. Odporna na choroby, posiada charakterystyczne duże liście, kształtem przypominające lirę (stąd jej nazwa). Rośnie podobnie jak fikus sprężysty, jednym pędem, jednak przycinanie powoduje jego rozkrzewianie.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/217-ficus-sprezysty.html

Ficus sprężysty

Fikus lirolistny (Ficus Lyrata) – jedna z modniejszych odmian. Odporna na choroby, posiada charakterystyczne duże liście, kształtem przypominające lirę (stąd jej nazwa). Rośnie podobnie jak fikus sprężysty, jednym pędem, jednak przycinanie wierzchołka rośliny powoduje jego rozkrzewianie.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/213-ficus-lyrata.html

Ficus Lyrata

Fikus wierzbolistny (Ficus Binnendiijkii) – bardzo oryginalny, duży, rozłożysty, okazały krzew. Osiąga około 2-3 metrów wysokości . Jego liście są podobne do liści wierzby, są długie i wąskie. Wyrastają gęsto na pędach, tworząc bujną, zieloną masę.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/218-ficus-wierzbolistny.html

Ficus wierzbolistny

Ficus bengalski Roy – bardzo oryginalny kwiat. Osiąga 1,5-2 metra wysokości. Jego liście są o bardzo ładnym pokroju. Przede wszystkim łatwy w pielęgnacji i poleca się do salonu czy sypialni.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/188-ficus-roy.html

Ficus Roy

Fikus tępy (Ficus Microcarpa) – tworzy liczne, cienkie gałązki, pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi, lancetowatymi liśćmi (przypominającymi wyglądem liście fikusa benjamina) oraz zgrubiałe u podstawy pędy i bardzo oryginalne, poskręcane, pękate korzenie powietrzne. Dzięki temu, fikus tępy swoim wyglądem przypomina modne drzewko bonsai i z powodzeniem można je tak hodować.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/216-ficus-microcarpa.html

Ficus tępy

Figowiec (Ficus Carica) – jedyny fikus, który w ciepłych rejonach Europy występuje jako roślina hodowana w gruncie. Owocuje dobrze znanymi i lubianymi figami. W Polsce z powodzeniem można go hodować jako roślinę tarasową w donicy, na zimę przenosząc w chłodne i jasne miejsce.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/81-ficus-carica-figowiec-pospolity.html

Figowiec

Fikus pnący (Ficus Pumila) – oryginalna, pnąca wersja fikusa. Jego drobne, sercowate listki zebrane na długich pędach bardzo szybko się rozrastają. Z powodzeniem można prowadzić go w wersji pnącej jak i przewieszającej.

Ficus Pumila

Fikusy stanowią bardzo interesującą i sporą grupę roślin, która aktualnie jest bardzo modna. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ przy zachowaniu podstawowych zasad przy ich hodowli (jasne stanowisko, regularne podlewanie) sukces jest gwarantowany. Różnorodność pokrojów roślin i kształtów sprawi, że każdy będzie mógł dobrać dla siebie odpowiednią roślinę i cieszyć się jej zielenią!

Więcej informacji na stronie kwiaciarni Green Place, na stronie sklepu internetowego, na profilu Facebook kwiaciarni oraz na Instagramie Green Place.

Kwiaciarnia zaprasza także do swoich punktów stacjonarnych:

  1. Centrum Handlowe Plaza, ul. Broniewskiego 90. Telefon: 513 359 089
  2. Ul. Polna 7 b. Telefon: 518 371 455
  3. CH Bielawy, ul. Olsztyńska 8. Telefon: 505 929 120
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *