Krystyna Zaleska odchodzi na emeryturę. Na sesji dyskusja o stanie szpitala miejskiego

Box1 Wiadomości
Krystyna Zaleska zawsze wspierała męża. Fot. Łukasz Piecyk

Radni podczas dzisiejszej sesji dyskutowali na temat programów naprawczych Specjalistycznego Szpitala Miejskiego i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Radny Krużewski podkreślał zapisy z pierwszego z nich – rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ma być zagrożeniem dla szpitala miejskiego.

Krystyna Zaleska dyrektorką szpitala miejskiego została w 1994 roku. Urodziła się w 1952 roku i jest równolatką męża, który prezydentem został w 2002 roku. Przez ten okres wielokrotnie ta relacja budziła kontrowersje i była przedmiotem m.in. interpelacji posła Twojego Ruchu Macieja Wydrzyńskiego, który pytał o legalność zatrudnienia żony prezydenta na tym stanowisku i konflikt interesów. Formalnie jednak pracodawcą dyrektora szpitala jest sam szpital, a nie prezydent. Jak mówiła na dzisiejszej sesji, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Izabela Miłoszewska, Krystyna Zaleska złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Na dzisiejszej sesji powołano członków komisji konkursowej, w której skład weszli Jarosław Beszczyński z KWW Michała Zaleskiego, Adrian Mól z PiS oraz Krystyna Żejmo-Wysocka z KO.

A co ciekawego w programie naprawczym? Szpital miejski rok 2018 skończył z 19-milionową stratą. Gmina przekazała na jej pokrycie ponad 5 milionów złotych, 9 pochodziło z funduszy własnych szpitala, a 4 przeznaczono do spłaty w następnych latach. Placówki osiągające straty muszą przedstawiać radnym programy naprawcze. Radny Krużewski pytał o sumę narastającą strat szpitala od 2011 roku, kiedy pierwszy raz odnotował stratę. Jest to około 90 mln, jak odpowiedziała dyrektor Izabela Miłoszewska

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że straty wynikają z rosnących kosztów zatrudnienia personelu i niedoszacowaniu kosztów ze strony NFZ. Metodami, które mają poprawić sytuację ma być m. in. skrócenie czasu pobytu pacjenta na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Neurochirurgii, poprawa wskaźnika wykorzystania łóżek na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym, analizy kosztów, stosowanie odpowiednich antybiotykoterapii, jak również zmniejszenie zatrudnienia w administracji szpitala.

Co może stanowić zagrożenie realizacji programu? Oprócz trudności związanych z funkcjonowaniem NFZ wskazano również:

-(…) brak zaangażowania lekarzy w działania naprawcze, roszczenia płacowe personelu i odchodzenie lekarzy z placówki (realne zagrożenie stanowi rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego), centralne decyzje w sprawie wzrostu wynagrodzeń personelu medycznego oraz trudności z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry.

Ta rozbudowa była szeroko omawiana przez radnego Krużewskiego z Koalicji Obywatelskiej, który na poprzedniej sesji dziwił się, że szpital nadal będzie funkcjonował w 100-letnich murach budynku.

Co jeszcze? Jednym z “najdroższych” świadczeń jest pobyt na intensywnej terapii. W programie naprawczym założono zwiększenie liczby łóżek na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej i Anestezjologii. Wiadomo już dziś, że powstanie tu Szpitalny Oddział Ratunkowy, a w programie zapowiadany jest kolejny – Oddział Opieki Długoterminowej. W zakresie struktury organizacyjnej ma zostać powołany zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa.

Co czeka szpital? Zobaczymy. Póki co musi zyskać nowego szefa lub szefową.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *