Kujawsko-pomorski program teleopieki. Pierwsze bransoletki życia trafiły do seniorów

Box2 Wiadomości Województwo box
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

3 tysiące niesamodzielnych osób starszych zostało objętych wojewódzkim programem teleopieki domowej. Pierwsi uczestnicy programu w tym tygodniu otrzymali już nowe bransoletki życia.

– Zainteresowanie bransoletkami życia na etapie pilotażu było ogromne, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie stałego systemu tego rodzaju wsparcia, opartego o własne, działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę w postaci możliwości rozszerzania oferty – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki, który spotkał się z uczestnikami programu.

Z pilotażu programu skorzystało 210 osób. Do partnerstwa zaproszone zostały wszystkie gminy regionu, a ostatecznie zgłosiło się ich 78. Kujawsko-Pomorskie Telecentrum, w którym dyżurują wykwalifikowani ratownicy medyczni, prowadzi Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Program skierowany jest do osób niesamodzielnych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym także do mieszkających samotnie seniorów. Pierwszeństwo udziału mają osoby o niskich dochodach, doświadczające wykluczenia społecznego, niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, a także kombatanci i osoby represjonowane. Uzupełnieniem oferty mają być pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Wartość programu to 19 mln zł, z czego 16 mln zł to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *