Kujawsko-pomorskie “dziurą w Polsce”. Będzie skarga do KE z powodu podziału środków unijnych przez rząd

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Marszałek województwa Piotr Całbecki zapowiedział, że złoży wraz z władzami województw zachodniopomorskiego i lubuskiego skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą podziału środków unijnych pomiędzy poszczególne regiony. Zdaniem Całbeckiego rząd arbitralnie wprowadził niesprawiedliwy podział pieniędzy.

Chodzi o różnice z unijnej rezerwy programowej dla perspektywy na lata 2021-27, czyli środki, które będą w praktyce wydatkowane do końca obecnej dekady, jeśli weźmiemy pod uwagę przesunięcia rozliczeniowe oraz inwestycyjne. Różnice te sięgają setek milionów złotych.

REKLAMA

W rozmowie z portalem Onet.pl marszałek Piotr Całbecki powiedział:

Przyjęto niepoprawną, niewłaściwą metodologię podziału, sprzeczną z zasadami polityki spójności, bo faworyzującą silne województwa kosztem słabiej rozwiniętych. Negocjacje odbywały z się z naruszeniem zasady partnerstwa. Na to się zgodzić nie możemy.

Zdaniem marszałka rząd, pomimo wymogów Unii Europejskiej, nie prowadził dialogu w sprawie podziału środków z przedstawicielami samorządów. Metoda przyjęta przez władze centralne ma faworyzować silne województwa, zamiast wspomagać te słabsze. Całbecki zaznacza również, że regiony wschodnie Polski otrzymają dodatkowe środki z innego programu operacyjnego, zaś te, w których do produkcji prądu wykorzystuje się spalanie węgla, będą mieć dotacje z programu dotyczącego transformacji energetycznej.

Okazuje się, że my, jako województwo z “jakiejś dziury w Polsce”, dostaliśmy o co najmniej miliard złotych mniej niż powinno nam zostać przyznane w ramach regionalnych programów operacyjnych – dodał marszałek Całbecki w rozmowie z Onetem.

Z kolei w wywiadzie dla Polskiego Radia PiK marszałek zaproponował, aby środki dla poszczególnych regionów rozdzielać tak samo jak pieniądze w skali kraju, według “metodologii berlińskiej”, która która bierze pod uwagę liczbę mieszkańców oraz poziom rozwoju danego regionu.

Wczoraj zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyjął stanowisko:

Podział kwoty na poszczególne regiony nie odpowiada rzeczywistemu obrazowi stanu rozwoju poszczególnych regionów i stanowi naruszenie podstawowych zasad obowiązujących na gruncie prawa unijnego.

Do złożenia skargi do Komisji Europejskiej ma dojść dzisiaj. W ramach RPO nasz region ma otrzymać 1,753 mld euro. Ostatecznie podział unijnych pieniędzy zostanie zatwierdzony w umowie partnerstwa pomiędzy rządem a Komisją Europejską.

Tagged

2 thoughts on “Kujawsko-pomorskie “dziurą w Polsce”. Będzie skarga do KE z powodu podziału środków unijnych przez rząd

  1. Nie sądzę, by ta działalność POmanów przeciwko Polsce i polakom się udała. Skoro te kartki ma pokazywać kolegom taki osobnik jak Mareczek Safjan, to nic z tego udać się nie może. Występ dzisiejszy, w telewizji słupowej, zagranicznej, jest sam w sobie parodią intelektualną. Rozprawa z polakami, osobnika tego typu jak Mareczek Safjan, jest smutną próbą.
    Jednak kwestie genetyczne, zdecydowanie dominują tego osobnika.

  2. Niech ta osoba, dziurami nazywa swoich kolegów POmanów, ale nie nasze województwo.
    Może masz kumpli dziury, ale nie nazywaj tak naszego województwa!
    Na temat pokus i preferencji… nie wypowiadam się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *