Kukiz’15 chce znieść w Toruniu zakaz spożywania alkoholu pod chmurką

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Pixabay.com

Zapytaliśmy na Facebooku komitety wyborcze startujące, czy są za wprowadzenie prohibicji np. na Starówce lub zniesieniem zakazu spożywania alkoholu pod chmurką np. na Bulwarze Filadelfijskim. Uzyskaliśmy odpowiedź tylko od jednego komitetu – Kukiz’15. Prezentujemy ją poniżej w całości.

– Już w lipcu 2017 roku posłowie Kukiz’15 postulowali, by znieść zakaz spożywania alkoholu „pod chmurką” – czytamy w komentarzu uzyskanym od komitetu Kukiz’15. – Wychodzimy z założenia, że nie powinno się zabraniać wszystkim mieszkańcom możliwości spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej ze względu na sporadyczne akty wandalizmu, czy chuligaństwa osób nietrzeźwych.

REKLAMA

Komitet Kukiz’15 wskazuje, że zdecydowana większość społeczeństwa potrafi się kulturalnie zachowywać po spożyciu alkoholu. “W każdy weekend w Toruniu odbywa się przecież mnóstwo imprez, dyskotek, na których młodzi ludzie piją alkohol. Rzadko jednak dochodzi do pobić, przestępstw. Tymczasem, poprzez tendencję do uogólniania spora część
społeczeństwa żyje w przeświadczeniu, że po zdjęciu zakazu będzie regularnie dochodzić o pobić, kradzieży, wandalizmu. Tak nie będzie. Nie pozwólmy sobie wmówić przez władze, przez radnych że Polacy do czegoś nie dorośli, że nie będą potrafili się zachować. Jesteśmy normalnym, kulturalnym i moralnym społeczeństwem.

Dalej w komentarzu czytamy: Jedyny problem jaki istnieje to taki, że magistrat i organy ścigania nie zawsze potrafią
zadbać o nasze bezpieczeństwo. W sytuacji, gdy w pewnych stałych miejscach na starówce dochodzi do przestępstw, rozwiązania problemu upatruje się w zakazach, zamiast w prewencji… Powinniśmy wymagać, by miasto i policja umiały zadbać o nasze bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, a nie szły na skróty i wprowadzały zakazy. Każdy kolejny zakaz sprawia, że nasz Toruń staje się coraz mniej atrakcyjnym ośrodkiem dla młodych ludzi. Przyszli studenci, rozważając na jaką uczelnie się wybrać, będą także brali pod uwagę zakres swobód obywatelskich w danym mieście. Musimy zatem pamiętać o konsekwencjach podejmowanych decyzji”.

Kukiz’15 popiera przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych dotyczących. “Obawiamy się jednak, czy będą one przeprowadzone w sposób rzetelny i wyczerpujący, czy też poprzestaniemy na wypełnionych kwestionariuszach. Samo zadanie pytania, bez przedstawiania analizy problemu nie odniesie zamierzonego skutku. By konsultacje trafiły do jak największej grupy mieszkańców, należałoby rozważyć wprowadzenie egłosowania (np. tak jak na projekty z budżetu partycypacyjnego)” – czytamy w komentarzu.

Więcej na ten temat: Prohibicja? Alkohol pod chmurką? Urząd miasta zleci badanie społeczne

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *