Kulpanocka, koncerty i Wolny Jarmark Śniadaniowy – tak zapowiada się nadchodzący weekend [PLAN WYDARZEŃ]

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Inauguracja 23. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, Kupalnocka czyli Walentynki po Słowiańsku, a także koncert w Teatrze im. W. Horzycy i Wolny Jarmark Śniadaniowy – te i wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców Torunia w nadchodzący weekend. Co będzie się dokładnie działo? Przeczytajcie w harmonogramie!

PIĄTEK 28 czerwca

REKLAMA

godz. 14:00 Piknik z klimatem, Dom Muz, ul. Okólna 
Dużo atrakcji: Spektakl Pomarańczowy Cylinder, warsztaty aktywno-klimatyczne, zabawy ruchowe. 
Spotkanie organizowane przez przedszkolną grupę inicjatywną z Przedszkola im. Marii Montessori

godz. 17:00 Pokaz filmów o tajskim teatrze klasycznym, Dom Muz, ul. Podmurna
Spotkanie prowadzi Mario Betancour. Wstęp wolny

godz. 17:00 Papier, drewno i bambus – design po japońsku – wernisaż, wystawa do 29.09., Kamienica pod Gwiazdą
Na wystawie prezentowane są obiekty wykonane z papieru, drewna i bambusa – współczesne i historyczne, pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Muzeów Narodowych w Warszawie, Szczecinie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie oraz zbiorów prywatnych. Japończyk w zetknięciu z potężnymi żywiołami, na skrawkach ziemi wydartej górom i oceanom, zbudował swój światopogląd z pojęć kruchości, marności i przemijania. I na nich opierała się japońska estetyka. Nikt w takim stopniu nie wyniósł codzienności do godności sztuki, jak zrobili to Japończycy w ceremonii picia herbaty czy w sztuce układania kwiatów.

godz. 18:00 otwarcie wystaw czynnych do 25.08., Galeria Wozownia
Jacqueline Livingston – W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX wieku
Wystawa prezentuje fotografie nieżyjącej już amerykańskiej artystki z początków jej kariery artystycznej, gdy eksperymentowała z narracją biograficzną i rejestrowała najbliższe otoczenie. Jej prace są często także socjologicznym komentarzem do wydarzeń tamtych dekad. Tworzyła w przełomowym dla Stanów Zjednoczonych okresie, gdy rozwijał się ruch na rzecz kobiet czy demonstrowano przeciw wojnie w Wietnamie.

Waldemar Zdrojewski – Morze Martwe – i kamień na kamieniu nie pozostanie
„Kiedy w 2008 roku przebywałem w Izraelu, dotarłem po raz pierwszy nad Morze Martwe. Nie sądziłem wówczas, że otchłań największej depresji na ziemi (-420m) wciągnie mnie na długie lata. Jakkolwiek nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że jest to projekt mojego życia, bo interesuje mnie w zasadzie całe fotograficzne spektrum – od portretu po pejzaż – prawdą jest, że najbliżej mi jednak do ekspresyjnej fotografii dokumentalnej o silnej wymowie i ponadczasowym znaczeniu”

Adrian Kolerski – Osiedlowy Dom Kultury: trailer
Pełna osobistych odniesień opowieść o kulturotwórczej roli małych, osiedlowych wypożyczalni wideo – kultowych miejsc, które odcisnęły niezatarte piętno na pokoleniu dzisiejszych trzydziestolatków. Choć artysta funduje nam swoistą podróż w czasie do lat 90., nie interesuje go ani proste kopiowanie estetyki tamtej dekady, ani „wywoływanie duchów” miejsc, które już nie istnieją. Kolerski dowodzi natomiast, że w wypożyczalniach wideo kumulowały się zjawiska, realizujące potrzeby kulturowe mieszkańców blokowisk. Widzi w nich nawet instytucje równoważne z centrami artystycznymi.

godz. 18:30 prezentacje w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego „Sfera Ruchu”, do 30.06., MDK

godz. 19:00 Inauguracja 23. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”: Muzyczne kręgi filmu i tańca, koncert TOS, Dwór Artusa
Marek Napiórkowski – gitara, Artur Lesicki – gitara, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Rafał Karasiewicz – dyrygent. W programie najpopularniejsze utwory polskiej muzyki filmowej oraz autorskie kompozycje M. Napiórkowskiego i A. Lesickiego. Bilety: 30 zł w Kasie CKK Jordanki od wtorku do soboty w godz. 13.00-19.00, na stronie www.tos.art.pl oraz na godzinę przed koncertami w miejscu, gdzie się odbywają

godz. 20:30 Żużel: Get Well Toruń vs. MRGARDEN GKM Grudziądz, Motoarena 
Mecz X rundy PGE Ekstraligi poprzedzony będzie o godz. 19:30 osłonięciem w Toruńskiej Alei Sportu Żużlowego drugiej tablicy – Jana Ząbika (przed wejściem na Trybunę Główną Motoareny Toruń)

godz. 22:00-23:00 Kupalnocka czyli Walentynki po Słowiańsku – spektakl ognia, Zamek Krzyżacki
Pokaz teatralny z elementami ognia i wody, czyli Walentynki po Słowiańsku. Przeniesiemy się do dawnych czasów, by wspólnie poczuć i zobaczyć, jak młodzieńcy starali się o względy pięknych polskich niewiast.

SOBOTA 29 czerwca

VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, Dwór Artusa i inne miejsca

  • godz. 16:00 Parada chórów oraz Koncert Inauguracyjny, podczas którego zaprezentują się wybrane chóry z Azji i Europy, będące uczestnikami wydarzenia (z Rynku Nowomiejskiego na Staromiejski)
  • godz. 18:00 Koncert inauguracyjny “Harmonia kontynentów”
  • godz. 20:30 Koncert Galowy „Swingujące kuranty- prząśniczka w opałach”, Dwór Artusa – koncert inspirowany twórczością Stanisława Moniuszki. W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin tego kompozytora. Publiczność usłyszeć będzie mogła jazzowe aranżacje w wykonaniu Jarek Kostka Quartet w składzie: Jarek Kostka – fortepian, Jan Adamczewski – saksofon, Waldemar Franczyk – perkusja, Piotr “Max” Wiśniewski – kontrabas oraz Chór Astrolabium, Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, solistki: Asia Czajkowska-Zoń i Sylwia Kwasiborska, Kinga Litowska – dyrygent i przygotowanie chóru.

godz. 18:30 Prezentacje w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego „Sfera Ruchu”, do 30.06., MDK

godz. 19:00 Koncert marzeń – premiera, Teatr Horzycy
„Koncert marzeń” to fascynująca podróż przez historię muzyki zagranicznej. Usłyszymy 22 przeboje w nowych, porywających interpretacjach aktorek i aktorów Teatru Horzycy. Wyruszając w muzyczną podróż, chcemy zastanowić się także nad istotą hitu. Co sprawia, że raz na kilka tysięcy piosenek trafia się hit, który opanowuje cały świat? W programie m.in. utwory Abby, Elli Fitzgerald, Marleny Dietrich, Beatles, Madonny, Eurythmics, Nirvany czy Radiohead. Do realizacji „Koncertu marzeń” zaproszono troje toruńskich choreografów: Joannę Miś-Fudali, Martę Pańkę i Radosława Kubiaka oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Igora Nowickiego. Stworzą oni pełen dobrej energii spektakl z muzyką na żywo pod opieką artystyczną Pawła Paszty.

godz. 21:30 Mistic – największe przeboje w stylu chorału gregoriańskiego, Zamek Krzyżacki
Wieczór rozświetlony ogniem pochodni i świec, wypełniony muzyką stylizowaną na chorał gregoriański. Wystąpi Mistic, popularna grupa wokalna specjalizująca się w wykonywaniu uwspółcześnionej średniowiecznej formy śpiewu liturgicznego, znana z udziału w wielu programach telewizyjnych, m.in. „Must Be The Music” i „Petersburski Music Show”. Stworzył też Oratorium „Pater” poświęcone Janowi Pawłowi II. Na ich fonograficzny dorobek zespołu składa się pięć płyt. Bilety: 10 zł

godz. 22:00 Fluopark – fluorescencyjna, fosforyzująca i świetlna instalacja przestrzenna, Dom Muz, ul. Poznańska
Po zapadnięciu zmroku w parku przed Domem Muz zostanie zaprezentowana instalacja przestrzenna prac powarsztatowych. Pojawią się m.in. prace szydełkowe i wielka pajęczyna, prace malarskie na streczu z bajkowymi roślinami, ptakami i motylami, wykonane farbami fluorescencyjnymi oraz na dużych płótnach na blejtramie prace abstrakcyjne inspirowane twórczością znanych malarzy, wykonane w kolorystyce fluo. Prace podświetlone będą lampą UV. Kuratorka wystawy: Agnieszka Dąbrowska. Po prezentacji, wystawa przeniesiona zostanie do galerii Domu Muz

NIEDZIELA 30 czerwca

godz. 11:00-15:00 Wolny Jarmark Śniadaniowy, Rynek Nowomiejski
Na Jarmarku można zakupić produkty naturalne, lokalne, przetworzone w sposób tradycyjny, domowy, bez sztucznych dodatków i polepszaczy: domowe obiady, wypieki, zdrowe słodycze, chleby na zakwasie, warzywa i owoce, miody i wyroby z mleka koziego, przetwory owocowe i warzywne, jajka, mięsa i przetwory mięsne, a także potrawy i smakołyki wegańskie i witariańskie oraz rękodzieło. Warto zabrać ze sobą, pojemniki, wytłaczanki na jajka czy torby. Wystawcy przyjmują też zamówienia.

VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”, Dwór Artusa, wstęp wolny
godz. 17:00 Koncert festiwalowy – wystąpią: Dziecięco-Młodzieżowy Chór Filharmonii w Tajpej, Tajwan; Chór Mieszany Ikskile, Łotwa; Chór Vocademia Universitas. Indonezja; Chór Uniwersytetu Prowincji Palawan, Filipiny
19:30 Koncert festiwalowy – wystąpią: Chór Ama HKBP Menteng, Indonezja; Chór Żeński Uniwersytetu Technologicznego MARA, Malezja; Chór Medeina, Litwa; Chór Kameralny Uniwersytetu Technologicznego MARA

* Zestawienie przygotował Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji UM Toruń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *