Kultura bez wychodzenia z domu. Toruńskie instytucje i ich oferta on-line

Box2 Polecamy Wiadomości
Przed nami pierwszy wernisaż on-line w CSW. Fot. Łukasz Piecyk

Rozporządzenia ministerialne jasno wskazują, że wszystkie instytucje kulturalne powinny pozostać zamknięte w najbliższym okresie. Na chwilę obecną jest to czas do 25 marca, ale prawdopodobnie ulegnie on przedłużeniu. Nie pójdziemy do kina, teatru, muzeum ani galerii. To one przyjdą do nas.

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski poinformował, że wezwał Wydział Kultury Urzędu Miasta do rozpoczęcia działań zdalnych wszystkich jego podległych jednostek. Za wzór zostało postawione Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, które jako pierwsze zaproponowało mieszkańcom elektroniczny dostęp do kultury. 20 marca o godzinie 19.00 odbędzie się m.in. pierwszy w historii CSW wernisaż on-line. Na Facebooku zostanie przedstawiony materiał wideo z przygotowań do wystawy. Uczestnicy “zdalnego” wernisażu dowiedzą się także, kto został zwycięzcą tegorocznej Nagrody Dyrektora CSW. Wystawę “Dyplom 2019” także można zwiedzić on-line.

Śladem Centrum Sztuki Współczesnej poszły inne instytucje. Miejskie placówki kulturalne przygotowały specjalne oferty on-line, które pozwolą sięgnąć do kultury bez wychodzenia z domu. Propozycje zdalnych działań obejmują nie tylko wirtualne zwiedzanie wystaw, ale także lekcje tematyczne czy gry i zabawy dla najmłodszych uczestników.

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oferuje wirtualne zwiedzanie zamku. Za ciosem poszło także Muzeum Okręgowe, inicjując akcję #MuzealnieWirtualnie. Od 19 marca aż do odwołania muzeum będzie publikować na stronie internetowej i w mediach społecznościowych materiały w formie tekstów, filmów i zdjęć. Będzie można zapoznać się z ciekawymi zbiorami, zajrzeć do muzealnego archiwum, poznać kulinarne ciekawostki, a nawet wziąć udział w atrakcyjnych konkursach z nagrodami. Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza do oglądania edukacyjnego kanału na You Tube, na który ostatnio trafił pierwszy odcinek przewodnika DIY czy kolejny odcinek z cyklu “Historia Jednego Dzieła”.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy proponuje wirtualne zwiedzanie wystawy “Ścieżki dorastania” i codziennie publikuje ciekawe materiały edukacyjne w ramach akcji #zróbtosam. Teatr Baj Pomorski przypomina spektakle teatralne, a Toruńska Agenda Kulturalna wraca do najciekawszych chwil z Bella Skyway Festival czy Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *