Kultura po lockdownie. Co przygotowały toruńskie instytucje?

Box2 Kultura Wiadomości

Galerie, teatry, kina, muzea – przez wiele miesięcy te instytucje musiały być zamknięte na mocy przepisów epidemicznych, jakie obowiązywały w Polsce. Miłośnicy kultury mogą jednak wreszcie odetchnąć z ulgą, gdyż ich ulubione miejsca wracają w maju do funkcjonowania, choć nie od razu w całości, a stopniowo, etapami, oczywiście z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa sanitarnego.

Centrum Kultury Dwór Artusa jest instytucją, która łączy w sobie kilka typów działalności. Ta najbardziej kojarzona z tym miejscem to koncerty oraz spotkania na żywo w gmachu na Starówce. Ten aspekt oferty ruszy 29 maja, kiedy dozwolone będzie organizowanie wydarzeń wewnątrz budynku. Nie oznacza to jednak, że Dwór niczego nie organizuje.

REKLAMA

– Od 4 maja działają dwie nasze galerie zlokalizowane na Starym Mieście – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa. – W Galerii Muz na Podmurnej od 7 maja będzie można zobaczyć wystawę prac malarskich Żanety Chłostowskiej-Szwaczki, której dzieła są popularne na aukcjach sztuki. Możliwe, że w połowie maja odbędą się pierwsze koncerty plenerowe, jednak z dokładnymi informacjami dyrekcja wstrzymuje się jeszcze przez kilka dni, oczekując na szczegółowe wytyczne w kwestiach bezpieczeństwa takich imprez. Dyrektor zaprasza też na koncert zaplanowany 30 maja. Wtedy wystąpią Sara Pach i jej utalentowani podopieczni, uczestnicy warsztatów muzycznych. Będziemy mogli usłyszeć piosenki z filmów Disneya.

– Wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane – zapewnia Wudarski. – Pilnowanie limitu osób ułatwiają nam bilety i wejściówki. W pomieszczeniach maseczki będą obowiązkowe tak długo, jak długo będą tego wymagały przepisy. Uczestnicy muszą zachować bezpieczny dystans co najmniej 1,5 m.

Dyrektor Dworu Artusa przyznaje, że pandemia miała swoje dobre strony, jak np. możliwość dotarcia z ofertą kulturalną do szerszego grona poprzez internet, czy też konieczność rozwoju technicznego i nauczenia się nowych umiejętności organizowania wydarzeń online, jednak jego zdaniem nic nie zastąpi uczestnictwa w kulturze na żywo.

Galeria Sztuki Wozownia również wznowiła działalność 4 maja. Wystawy odbywające się w kwietniu przedłużono do 9 maja, aby umożliwić odwiedzającym zobaczenie trzech ekspozycji prezentowanych dotychczas w formie wirtualnej. Wśród nich dwa pokazy indywidualne młodych artystek: „Temat rzeka” Ewy Kozery oraz „Smażona skóra kurczaka, chrząstka i tteokbokki” Magdy Górskiej, a także podsumowanie twórczości zmarłego w 2019 r. Michała Paryżskiego, zatytułowane „…obrazy będą malowały się same…”. W galerii obowiązuje reżim sanitarny: konieczna jest dezynfekcja rąk, dostępne są też rękawiczki jednorazowe. Należy zachować dystans 2 m od innych odwiedzających. W głównych salach może przebywać jednocześnie do 10 osób. Wyjątek stanowi sala archiwum, gdzie wchodzić należy pojedynczo. W połowie maja nastąpi zmiana wystaw. Zazwyczaj z tej okazji organizowano tradycyjny wernisaż, jednak tym razem zamiast niego 14 maja odbędzie się dzień otwarty. Między 12.00 a 18.00 będzie można przyjść do galerii, obejrzeć ekspozycje za darmo i spotkać się z twórcami prezentowanych prac. Wydarzenia edukacyjne nadal odbywać się będą w internecie na Facebooku i kanale YouTube galerii. Centrum Sztuki Współczesnej także otworzyło się tuż po weekendzie majowym. Aktualnie zobaczyć tam można trzy wystawy: „Bronisław Wojciech Linke (1906–62). Retrospektywa”, „Grupa Zero 61: 1961–2021” (ekspozycje trwają do 20 czerwca) oraz „Gabinet – Das Kabinett”, która będzie dostępna na Bulwarze Sztuki do 26 grudnia. Na 11 maja planowane jest otwarcie prezentacji prac dyplomowych studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK „Dyplom 2020”, zaś 21 maja rozpocznie się 12. festiwal grafiki projektowej „Plaster 2021”, w tym roku poświęcony polskiej sztuce dizajnu graficznego. Przygotowano także „Dzień na plus” – specjalne wydarzenie dedykowane seniorom, odbędzie się on 25 maja o godz. 12.00, zapowiadane jest zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Dyplom 2020”. Limit miejsc to 10 osób, zapisać się można, wysyłając maila na adres eduakcje@csw.torun.pl. Do otwarcia szykowane jest także mieszczące się w ramach CSW Centrum Sztuki Filmowej. W repertuarze, jaki ruszy 29 maja, planowane są takie filmy jak nagrodzony Oscarem „Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao, nowy obraz Pedro Almodovara „Ludzki głos”, czy ostatnia animacja studia Pixar „Co w duszy gra”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *