Barokowe prze(o)boje zabrzmią w Toruniu. Wstęp wolny
W sobotę, 3 sierpnia o godzinie 18:00 w Kościele św. Szczepana usłyszymy najpiękniejsze barokowe kompozycje. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na kolejne bezpłatne wydarzenie w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura.
Kościół ewangelicko-augsburski przy Wałach Gen. Sikorskiego 14 już kolejny rok z rzędu gości toruńskich melomanów w swoich progach. Budynek zbudowany na początku ubiegłego wieku na kilka godzin stanie się miejscem, w którym zabrzmią najważniejsze, barokowe utwory.
Za początek muzyki barokowej uznaje się rok 1597 i moment, w którym włoski kompozytor Jacopo Peri skomponował i napisał operę Dafne. W muzyce tej odległej epoki dominowały śpiewne ozdobniki, przepych, a bazę utworów stanowiło basso continuo, które wykonają podczas sobotniego koncertu muzycy.
Usłyszymy Largo Jana Sebastiana Bacha w aranżacji Matta Naughtina, Sceny z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego (arr. Edward Huws Jones) czy Koncert na obój, smyczki i basso continuo d-moll Alessandra Marcello. Najważniejsze barokowe utwory zagra RAFFA Quartet, kwartet smyczkowy, w skład którego wchodzą: Filip Lipski (skrzypce), Justyna Cieślak (skrzypce), Michał Rak (altówka) i Cecylia Stanecka (wiolonczela). Dla toruńskiej widowni na klawesynie zagra także Marek Przywarty, a na oboju, popularnym w okresie baroku instrumencie dętym drewnianym, Mateusz Kubański.
Melomani wysłuchają zmiennych, raz wesołych, raz smutnych i nabierających coraz żywszego tempa melodii z Koncertu na obój, smyczki i basso continuo d-moll op. 9 nr 2 Tomasa Albinoniego. W akompaniamencie XVII i XVIII-wiecznych melodii publiczność będzie mogła podziwiać niezwykłe wnętrze protestanckiego kościoła i witraże, które zainspirowały Jakuba Sobczaka do stworzenia plakatów tegorocznej edycji letniego festiwalu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Wydarzenie jest bezpłatne. Szczegóły na: https://tos.art.pl/wydarzenia/barokowe-przeoboje.
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości – Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic