Dwór Artusa 2.0. Co z tego wyniknie?
Od początku roku Centrum Kultury Dwór Artusa połączył się z Domem Muz w jedną instytucję. 14 stycznia zorganizowano konferencję prasową. Pracownicy nowej instytucji tłumaczyli, z czego wynikała taka decyzja i jakie nadzieje jej towarzyszą.
Zapowiedz nadchodzących zmian została przekazana do publicznej wiadomości już we wrześniu. Na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej 1 stycznia 2020 roku doszło do połączenia dwóch instytucji kultury – Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Domu Muz. Uchwała o połączeniu tych jednostek została przyjęta na grudniowej sesji Rady Miasta Torunia.
Obie instytucje kultury zostały wykreślone z rejestru. Teraz pod jednym numerem funkcjonuje Centrum Kultury Dwór Artusa. Oczywiście w poszerzonej formule z filiami Domu Muz, które utrzymały swoje nazwy – tłumaczył Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Toruń.
Połączenie instytucji miało na celu dynamizację ich działania i było wynikiem przeprowadzenia szczegółowych analiz. Wskazywały one na zmieniające się warunki funkcjonowania instytucji w przestrzeni kulturalnej Torunia. Nie bez znaczenia było także powstanie CKK Jordanki. Władze miasta postrzegają ten ruch jako dużą szansę na rozwój. Dwór Artusa zyska między innymi dzięki temu szansę na poszerzenie działalności edukacyjnej.
Chcemy, by edukacja stała się jednym z filarów rozwoju nowego Dworu Artusa. Do tej pory Dwór Artusa zajmował się głównie impresariatem. Natomiast, jeżeli nie będziemy wychowywać naszych przyszłych odbiorców to za 20 lat nasza bytność na arenie kultury będzie mijała się z celem. Wierzę, że animatorzy z Domu Muz wydatnie nam w tym pomogą. My ze swojej strony wniesiemy potencjał promocyjny – mówił Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa.
Drogą ku realizacji postawionego celu było stworzenie nowego działu – Działu Edukacji. Na jego czele stanęła Elżbieta Lewandowicz. Pierwszym dużym wspólnym przedsięwzięciem będzie organizacja ferii zimowych „Zimowa Akademia Magii i Przygody”.
Ofertę na ferie będziemy realizować w obu budynkach. Będziemy kręcić film i eksperymentować z magią w nawiązaniu do Harrego Pottera. Na lewym brzegu zaprosimy dzieci do zabawy w Indianę Jones’a. Zajęcia plenerowe będą dla dzieci okazją do wyjścia ze świata wirtualnego – opowiadała Elżbieta Lewandowicz.
Organizowane będą również warsztaty z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Pod okiem florystki będzie można stworzyć bukiety okolicznościowe. W styczniu odbędą się też zajęcia teatralne połączone z rozwojem osobistym. Przed nami także quiz niepodległościowy.
Nowy Dwór Artusa stawia także na organizację wydarzeń muzycznych. Już niedługo koncert Ragnara Ólafssona, Dominic Miller Band czy Bisz/RADEX. Szykuje się także 4. edycja Balu Osób Niepełnosprawnych.