Zbliża się 21. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Kolejna edycja FNiS rozpocznie się już 22 kwietnia. Przez trzy dni pod hasłem „Pięć wieków po Koperniku” odbędzie się ponad 100 wydarzeń. Otwarcie festiwalu uświetni spektakl operetkowy „Zemsta nietoperza”.

Festiwal Nauki i Sztuki jest już tradycją w Toruniu. Podczas niego badacze i studenci z UMK oraz pracownicy instytucji nauki i kultury prezentują swoje osiągnięcia, przybliżają dyscypliny, którymi się zajmują i aktualne tematy badawcze. To także gratka dla każdego, kto chciałby zdwiedzić miejsca zazwyczaj niedostępne jak laboratoria, kulisy teatru czy magazyny muzeów.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się pokazem „Zemsty nietoperza”, czyli operetki Johanna Straussa syna. Spektakl został przygotowany przez studentów  wydziałów wokalno-aktorskiego i instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego z Bydgoszczy. Młodzi muzycy znaleźli się pod opieką doświadczonych realizatorów – reżysera Grzegorza Bonieckiego z Warszawskiej Opery Kameralnej oraz kierownika muzycznego Piotra Wajraka z Opery Novej.

Festiwal będzie rozgrywać się w pięciu strefach: kampusie akademickim na Bielanach (poniedziałek 24 kwietnia), Podgórzu (sobota 22 kwietnia), Starówce (sobota 22 kwietnia), Wydziale Sztuk Pięknych (sobota i poniedziałek, 22 i 24 kwietnia) oraz Młynie Wiedzy i Kultury (niedziela 23 kwietnia), którego gospodarzami są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Każda strefa to inny blok tematyczny, w którym znajdziemy imprezy powiązane z poruszanymi zagadnieniami oraz formą.

Hasło przewodnie festiwalu wiąże się z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Organizatorzy postawili sobie za cel sprawdzić, jak wygląda nauka „Pięć wieków po Koperniku”. Podczas imprezy nie zabraknie też pokazów związanych z życiem i czasami wielkiego astronoma.

Udział we wszystkich festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na część z nich jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Zapisać się będzie można poprzez stronę Festiwalu. Pełny program festiwalu zostanie opublikowany w czwartek 13 kwietnia. Dzień później, czyli w piątek 14 kwietnia o godz. 15, ruszą elektroniczne zapisy na wydarzenia.