Książki za grosze w Książnicy Kopernikańskiej. Na czym polega magia kiermaszów?
W jaki sposób można zdobyć interesujące książki w bardzo korzystnych cenach, a jednocześnie wesprzeć bibliotekę w zakupie nowych pozycji? Wystarczy odwiedzić jeden z kiermaszów, jakie organizuje od wielu lat Książnica Kopernikańska.
W ciągu roku w filiach Książnicy odbywa się kilkanaście takich wydarzeń. Trwają zwykle od 2 do 4 dni. Niedawno odwiedziliśmy Filię nr 12 przy ul. Fałata, gdzie odbywał się dwudniowy kiermasz książki.
Kiermasze są organizowane od wielu lat. Pamiętam, że w naszej filii odbywają się one od około dekady – mówi Kamilla Krajewska-Kełpińska, kierowniczka Filii przy ul. Fałata.
Zainteresowanie kiermaszami jest dość spore. Tylko podczas kilkunastominutowej wizyty naszego reportera na miejscu pojawiło się około 10 osób, które z uwagą przeglądały przeznaczone do sprzedaży książki. Były wśród nich zarówno klasyczne pozycje, np. „Ziele na kraterze” Melchiora Wańkowicza, jak i współczesne powieści.
Ceny były bardzo okazyjne. Książki można było kupić już za symboliczną złotówkę lub dwie, a jeśli ktoś kupił kilka pozycji, mógł liczyć na zniżkę. Cały dochód z tego, jak i innych kiermaszów Książnicy Kopernikańskiej, jest przeznaczany na zakup nowych pozycji. To bardziej opłacalne niż oddawanie książek na makulaturę.
Wtedy, oprócz pieniędzy na nowe tytuły, cieszy nas to, że sprzedawane książki żyją i idą do nowych czytelników – dodaje Krajewska-Kełpińska.
Podczas poprzedniego kiermaszu przy Fałata, który odbył się w maju, udało się zebrać około 2 tys. zł – za tę kwotę zakupiono około 50 książek. A jak to wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę całą Książnicę Kopernikańską?
Za pieniądze z kiermaszów kupujemy co roku średnio 600-700 tytułów – mówi Marek Ospalski. – Należy jednak zaznaczyć, że jest to orientacyjna wartość, gdyż ceny nowych książek rosną.
Biblioteki mają swoje potrzeby, jak i listy marzeń, czyli tych pozycji, które są poszukiwane przez czytelników.
W najbliższym czasie zamierzamy kupić najnowszą powieść Roberta Małeckiego – wyjaśnia Kamilla Krajewska-Kełpińska. – Celujemy też w kontynuacje różnych serii, gdyż te książki są najchętniej wypożyczane przez naszych czytelników.
Wybór tytułów na kiermaszach jest różnorodny i wielotematyczny. Różne są też taktyki kupowania. Część miłośników książek przychodzi na nie w ciemno, wnikliwie penetrując stoiska w poszukiwaniu potrzebnych oraz interesujących pozycji. Są też tacy, którzy mają skonkretyzowane cele.
Czytelnicy proszą o to, by odkładać książki poświęcone konkretnym dziedzinom wiedzy, np. dotyczące pielęgnacji kwiatów czy kulinariów. Mamy też sporo pytań o lektury szkolne oraz pozycje konkretnego autora – wyjaśnia kierowniczka Filii nr 12. – Ostatnio np. szukano powieści Małgorzaty Musierowicz i Joanny Chmielewskiej.
Jeśli ktoś nie mógł przyjść do Filii przy ul. Fałata, a chciałby za niewielkie pieniądze powiększyć swój księgozbiór, jeszcze będzie miał okazję w tym roku.
W tym roku kiermasz odbędzie się w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych (15-17 listopada) – wyjaśnia Marek Ospalski. – Harmonogram kiermaszów na przyszły rok właśnie jest ustalany. Z pewnością kiermasze odbędą się w prawie wszystkich filiach Książnicy (poza szpitalną), a w tych większych (np. przy ul. Raszei 1, ul. Fałata 35 czy ul. Łyskowskiego 29/35) nawet dwukrotnie.