Księga z toruńskiego Archiwum Państwowego na liście UNESCO
Po raz pierwszy dokument z Torunia został wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata”. Chodzi o „Wykaz cła funtowego Hanzy” z 1370 roku.
To osiemnasty dokument z Polski wpisany na listę UNESCO, jego poprzednikiem był akt Unii Lubelskiej. „Wykaz cła funtowego Hanzy” to dokument z zapisanymi nazwiskami kupców cła funtowego, pobieranego przez porty hanzeatyckie od kupców. Cło było ważnym źródłem dochodów dla całej Hanzy. „Wykaz…” jest dla archiwistów materiałem do badań genealogicznych, daje też dostęp do spisu towarów, dzięki czemu współcześnie wiemy czym handlowano oraz jaka była wartość tych towarów.
– Obejmuje 297 wpisów o pobraniu cła funtowego od kupców przejeżdżających przez Toruń – mówi dr Michalina Duda z Archiwum Państwowego w Toruniu – Cło funtowe było pobierane przez miasta hanzeatyckie od kupców, transportujących swoje towary drogą morską lub śródlądowymi szlakami wodnymi.
Dokument to informacje spisane atramentem na pergaminie, na jednej z kart zachował się także znak wodny, a na pierwszej stronie znajdują się ślady ognia. Mimo tego, że Wykaz nie jest kompletny, po ponad sześciu wiekach nadal widać wszystkie zapisy.
Starania o wpisanie go na listę UNESCO rozpoczęły się kilka lat temu, a inicjatywa wyszła z Lubeki, czyli średniowiecznego serca Hanzy. 18 maja Rada Wykonawcza UNESCO podjęła decyzję o wpisie.
„Wykaz cła funtowego Hanzy” zostanie udostępniony zwiedzającym Archiwum Państwowe w Toruniu 9 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Archiwów.