Pod Toruniem powstanie “Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza”. Podpisano już list intencyjny
W Lubiczu Górnym powstanie “Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza”. List intencyjny w tej sprawie podpisano dziś w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Podpisy pod dokumentem złożyli reprezentujący Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi poseł Jan Krzysztof Ardanowski, marszałek województwa Piotr Całbecki, starosta powiatu toruńskiego Marek Olszewski, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzej Sokala i wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz.
Centrum docelowo ma zajmować się ochroną i kultywowaniem wielokulturowej tradycji i historii tego regionu. List intencyjny początkuje działania nad powołaniem tej instytucji. Na czym ma polegać jej działalność?
– To może być ważne miejsce dla społeczności gminy Lubicz, jako miejsce spotkań, refleksji, ale również bieżących wydarzeń dla kół gospodyń wiejskich, dla rady sołeckiej i wszystkich, którzy chcieliby z niego korzystać – mówił poseł Jan Krzysztof Ardanowski. – To musi być przedsięwzięcie żywe, a nie kolejne muzeum. Nie wystarczy tworzyć kolejnych muzeów, których nikt nie odwiedza. To nie jest nawet sztuka zgromadzić zasoby, by zorganizować pewne przedsięwzięcie. List intencyjny jest deklaracją woli, że będziemy chcieli ze sobą współpracować i wykorzystać nasze zasoby by to przedsięwzięcie mogło być zrealizowane. Będzie to nasza wspólna zasługa.
– Ten projekt wpisuje się w naszą politykę historyczną, którą realizujemy konsekwentnie od wielu lat. Budowanie przyszłości musi się odbywać na znajomości historii. Jesteśmy potomkami tej historii i musimy ją poznać dobrze, by zrozumieć kim jesteśmy – dodawał marszałek Piotr Całbecki. – Dziękuję za tę inicjatywę. Z naszej strony zrobimy wszystko, żeby ten projekt, tak jak wiele poprzednich, miał swój finał. Mam nadzieję, że za 3 lata spotkamy się w Lubiczu w zrewitalizowanym miejscu, tętniącym życiem
Miejsce to będzie więc z jednej strony upamiętniać dawnych mieszkańców tego regionu, a z drugiej stanowić miejsce do dialogu i współpracy. Centrum ma mieścić się w położonym nad drwęcą budynku po dawnym spichrzu. Wcześniej konieczny będzie jednak jego kapitalny remont.
– To miejsce niezwykłe, gdzie przez wieki rozbrzmiewały różne języki. Mieszkańcy tej ziemi zgodnie przez wieki tam funkcjonowali. Historycznie jest to miejsce bardzo właściwe – przekonywał starosta Marek Olszewski. – Patrzę na Centrum, jako miejsce badań naukowych, w którym możliwość spotykania się będą mieli także ludzie kultury, ale też miejsce urokliwe krajobrazowo. Jesteśmy przekonani, że list intencyjny doprowadzi do szczęśliwego końca.
Podobnego zdania był także wójt Marek Nicewicz:
– Przede wszystkim chciałbym podziękować panu ministrowi za inicjatywę, która dla mieszkańców Lubicza jest bardzo pozytywna. Stowarzyszenie, które chciałoby działać na tym terenie już się zawiązuje, więc z tym większą radością przyjęliśmy informację o takim pomyśle – mówił wójt.
Swój udział w działalności centrum będzie miała także toruńska uczelnia.
– Uniwersytet jest naturalną instytucją, która powinna brać udział w tego typu projektach. Mamy znakomitych historyków, kulturoznawców i bogaty zbiór artefaktów, które mogą być wyeksponowane właśnie tam – przekonywał rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala.
Badanie i promocja kultury dawnego polskiego pogranicza będzie przyświecać “Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza” jako miejscu, które nie będzie zwykłym muzeum, ale przede wszystkim tętniącym życiem ośrodkiem.