Częściowe zaćmienie słońca. Młyn Wiedzy zaprasza do obserwacji
25 października Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca. Przed toruńskim centrum nauki będzie można zobaczyć to niezwykłe zjawisko przy pomocy teleskopów.
Dodatkowo, przy współpracy z Fundacją Nicolaus Copernicus będzie prowadzona transmisja online z obserwatorium astronomicznego w Truszczynach, którą będzie można śledzić na stronie internetowej i profilu w serwisie Facebook Młyna Wiedzy.
Do obserwacji częściowego zaćmienia Słońca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza 25 października w godz. 11:00-14:00. Wydarzenie odbędzie się na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Udział jest bezpłatny.
–Trzymajmy kciuki za pogodę. Jeżeli pogoda dopisze to około godz. 11:11 będziemy mogli zobaczyć jak Księżyc zacznie nasuwać się na słoneczną tarczę. Około godz. 12:20 zaćmienie osiągnie maksimum, a ponad godzinie nie będzie po nim śladu – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Warto wziąć udział w obserwacjach przed Młynem Wiedzy oraz obejrzeć transmisję internetową, ponieważ w trakcie obu wydarzeń specjaliści będą omawiali obserwowane zjawisko. Można oczywiście samodzielnie prowadzić obserwacje. Ale należy pamiętać o podstawowych zasadach prowadzenia bezpiecznych obserwacji.
– Ze Słońcem nie ma żartów, stąd absolutnie nie wolno patrzeć w jego kierunku przez jakikolwiek sprzęt optyczny. Grozi to natychmiastową utratą wzroku – przestrzega Piotr Majewski, popularyzator astronomii. – Chcąc patrzeć gołym okiem postarajmy się o specjalne okulary wykonane z folii mylarowej, dostępne praktycznie w każdym sklepie ze sprzętem astronomicznym. Są niedrogie, a dają nam gwarancję bezpiecznych obserwacji. Podobny efekt daje użycie szkła spawalniczego. Okopcone szkło lub zdjęcie RTG także może się przydać, ale pamiętajmy, żeby spoglądać na Słońce z przerwami: rzut oka na kilka sekund i przerwa na minutę-dwie. Taki sposób uchroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania podczerwonego, które podstępnie podgrzewa dno oka, choć wcale tego nie czujemy.
Wydarzenia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są realizowane w ramach projektu NEAR SPACE, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” (nr projektu SONP/SP/514224/2021). Kwota dofinansowania ze środków MEiN 32 574 zł, całkowita wartość projektu 42 074 zł.
Materiał: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy