Działać „RAZEM przeciwko rakowi!” [ZDJĘCIA]
Dlaczego profilaktyka jest tak ważna, gdzie pacjenci onkologiczni powinni szukać pomocy, jak dobrze wspierać chorych i ich rodziny – między innymi o tym mówiono na konferencji „RAZEM przeciwko rakowi!” 4 listopada w toruńskim MCSM. Wydarzenie zorganizował Powiat Toruński przy współpracy z Fundacją Światło oraz Akademią Walki z Rakiem.
Termin nieprzypadkowy – październik był poświęcony profilaktyce raka piersi, natomiast w listopadzie zwraca się uwagę na nowotwory mężczyzn – raka jąder i prostaty. W spotkaniu uczestniczyły osoby zmagające się z chorobą nowotworową, a także ich bliscy z Torunia i powiatu toruńskiego.
Gośćmi konferencji byli wicestarosta toruński Tomasz Zakrzewski, członkini zarządu powiatu Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, radny powiatu Artur Stankiewicz oraz dyrektorka wydziału zdrowia i polityki społecznej UMT Małgorzata Skibicka.
Janina Mirończuk, prezes Fundacji Światło podkreśliła, jak ważne dla pacjentów jest wsparcie, ale w szerszym zakresie niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.
– Kobiety chcą być piękne, nawet podczas walki z rakiem. To makijaż permanentny, odpowiednio dobrana proteza, na przykład piersi, odpowiednio dobrana peruka – dają poczucie własnej wartości. Tutaj kobieta będzie zawsze kobietą. Nasze podopieczne jeszcze się wspierają wzajemnie i pomagają w każdym kryzysie. I to jest dzisiejsza Akademia Walki z Rakiem. Wystarczy spojrzeć na te piękne fotogramy naszych podopiecznych.
Przygotowano kilka prelekcji, dotyczących wielu aspektów choroby onkologicznej. Dietetyczka Martyna Cichoń zaprezentowała znaczenie diety w terapii nowotworowej. Psycholożka-psychoonkolożka Elwira Zakrzewska poruszyła temat oswajania się z diagnozą oraz wsparcia w trakcie leczenia. Dlaczego w trakcie terapii warto zadbać o pielęgnację skóry – przekonywał dr Grzegorz Demski, wynalazca i kosmetolog z firmy Aurea Pharma.
– Skórne odczyny popromienne, które pojawiają się po radioterapii, mogą znacznie obniżyć jakość życia pacjenta podczas leczenia, wydłużać czas gojenia, a nawet prowadzić do poważniejszych komplikacji, jak martwica czy owrzodzenia. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry nawet już przed planowanym leczeniem. Naświetlanie przez 5-6 tygodni nigdy nie pozostanie obojętne. Dla mnie wielkim sukcesem i radością jest informacja od pacjenta, kiedy mówi, że wreszcie ma spokój ze skórą, a było już naprawdę bardzo źle.
Arteterapeutka Katarzyna Rajca-Laskowska z „Manufaktury na klamerce” podkreślała, jak ważne jest spotykanie się, wspólne tworzenie i czerpanie radości z życia.
– Co czwartek spotykam się w pracowni razem z moimi „onkobabkami”. Zasiadamy przy okrągłym stole, rozmawiamy. W arteterapii nie potrzeba utalentowanych rąk, bo tak naprawdę jak mamy wyobraźnię, kreatywność i zdrowe ręce, to jesteśmy w stanie wytworzyć wszystko. Pracujemy z tkaniną, drewnem, z gliną, gipsem. Poza tym sztuka jest oczyszczająca. Wyrzucamy z siebie wszystkie emocje. Jednocześnie płaczemy, śmiejemy się, dobrze się czujemy z sobą. I to jest to fajne. Sama dostaję tyle dobra od nich. Mam najlepszą pracę na świecie.
Prelegenci byli również do dyspozycji słuchaczy i indywidualnych rozmów w specjalnie przygotowanych kameralnych miejscach. Na konferencji obecne były Toruńskie Amazonki, które na stoisku uczyły na fantomach wykrywania i rozpoznawania zmian chorobowych w piersi i w mosznie. Z kolei naukowczynie z Wydziału Chemii UMK w Toruniu prezentowały kosmetyki, które stworzyły w ramach innowacyjnej spółki NatChemLab, na podstawie badań nad potrzebami skóry w trakcie terapii onkologicznej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna „Siła kobiety”, stworzona podczas akcji społeczno-edukacyjnej przypominającej o profilaktyce onkologicznej. Uczestnicy otrzymali materiały konferencyjne z zestawieniem linków do stron instytucji i organizacji, w których można uzyskać wsparcie. Znalazło się tam też opowiadanie Jolanty Smei-Piekarskiej, która opisała swoją drogę od diagnozy poprzez różne etapy walki z chorobą do nadziei na życie „po”.
Więcej zdjęć z wydarzenia: