Joanna Bator i Terezia Mora z Nagrodami Lindego

W niedzielę wręczono Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Tym razem otrzymały je pisarki Joanna Bator oraz Terezia Mora. Wyróżnienia przekazano w Ratuszu Staromiejskim.

Nagroda im. Lindego przyznawana jest od 1996 roku władze dwóch zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi. Nagradzani są nią autorzy, których słowo – jak czytamy w motcie wyróżnienia – „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. W sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i nadburmistrzyni Getyngi Perty Broistedt Joanna Bator oraz Terezia Mora otrzymały pamiątkowe dyplomy i plakiety oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro.

Z uznaniem dla naszych laureatek chcę potwierdzić, że parametry ich artyzmu spełniają najszczytniejsze przesłanie toruńsko-getyńskiego wyróżnienia literackiego. Nasze pisarki zachęcają nas do mądrości i pozwalają odkrywać znaki nadziei i zachwytu nad światem w czasach, w których zbyt często doświadczamy obaw i niepokoju o kondycję naszego pokolenia. Taką postawę docenialiśmy w Toruniu i Getyndze w 1996 roku, gdy po raz pierwszy przyznawaliśmy Nagrodę Lindego przyszłym noblistom: Wisławie Szymborskiej i Gűnterowi Grassowi. I taką postawę honorujemy także dziś, wskazując na nieprzeciętny wpływ pani Terezy Mory oraz pani Joanny Bator na polsko-niemiecką wrażliwość i polsko-niemiecką wyobraźnię literacką – powiedział Zaleski

Joanna Bator to polska pisarka, studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Była to jedna z pierwszych w Polsce prac na ten temat.

W latach 2012-14 była jurorką międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka “Japoński wachlarz” wydana w 2004 roku. W jej powieściach jest również wiele odniesień i inspiracji związanych z japońską kulturą. Za powieść “Ciemno, prawie noc” z 2012 roku zdobyła Nagrodę Literacką Nike.

Terezia Mora urodziła się w 1971 roku w węgierskim Sopron w rodzinie mniejszości niemieckiej. Od ponad 30 lat mieszka w Berlinie, gdzie studiowała hugarystykę i teatroznawstwo. Swoje utwory pisze wyłącznie po niemiecku, natomiast dużo tłumaczy z węgierskiego na niemiecki (m.in. prozę wybitnego pisarza Petera Esterhazy).

W Polsce ukazały się między innymi “Osobliwa materia” (2007) oraz “Każdego dnia” (2006). Akcja jej opowiadań i powieści toczy się w niesprecyzowanym miejscu i czasie, w jakieś środkowoeuropejskiej prowincji XX wieku, którą zaludniają postaci wykluczonych, wyobcowanych, obcych. Historie ze szczątkową akcją dzieją się w wąskich szczelinach pomiędzy: milczeniem i słowami, jawą a snem, bliskimi i wrogami, potrzebą bliskości a przemocą.

W gronie dotychczasowych laureatów są m.in.: Wisława Szymborska, Herta Müller, Marcel Reich-Ranicki, Tadeusz Różewicz, Tankred Dorst, Andrzej Stasiuk, Wiesław Myśliwski, Günter Grass i Zbigniew Herbert. W zeszłym roku natomiast wyróżnione zostały Dorota Masłowska i Dea Loher