Perseidy nad Toruniem

Wielki astronomiczny spektakl rozpocznie się w nocy z 12 na 13 sierpnia – na niebie będziemy mogli obserwować Perseidy, potocznie zwane spadającymi gwiazdami. Będą widoczne również nad Toruniem.

Perseidy, zwane również spadającymi gwiazdami, to w rzeczywistości jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, najlepiej widoczny na nocnym niebie podczas sierpniowych nocy. Nie trzeba być profesjonalnym astronomem, by móc obejrzeć to niecodzienne zjawisko. Do jego obserwacji nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu – wystarczy odizolowane od światła miejsce. Takie właśnie warunki zapewni nam Obserwatorium w Piwnicach, organizujące w najbliższy weekend Piknik Spadających Gwiazd.

„Podczas pikniku zapraszamy na wykłady astronomiczne, zwiedzanie naszego Obserwatorium z przewodnikiem oraz wspólne obserwacje nieba, zarówno przez teleskopy i lornetki, jak i nieuzbrojonym okiem z terenu naszego obserwatorium” – pisze Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach.

Obserwacje spadających gwiazd na nocnym niebie są wyjątkowym wydarzeniem w czasie wakacji. Pamiętajmy jednak, że sierpniowe noce bywają chłodne, dlatego – niezależnie od tego, gdzie dokonamy obserwacji Perseidów – zabierzmy ze sobą cieplejszą odzież.