Piknik „Wakacyjne ZOO” w Młynie Wiedzy
27 sierpnia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na bezpłatny piknik „Wakacyjne ZOO”. Przygotowano liczne stanowiska edukacyjne oraz dodatkowe atrakcje dla najmłodszych.
Na parkingu przed Młynem Wiedzy będzie można skorzystać z dziewięciu stanowisk, które będą poświęcone zwierzętom i roślinom.
Między innymi będzie można porozmawiać z lekarzem weterynarii o tym jak odpowiednio zadbać o najbliższe nam zwierzęta domowe. Specjalista opowie o dogoterapii i będzie można poznać psa pracującego i pomagającego – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.
Na stanowisku „Poznaj z nami niezwykłe zwierzęta” przygotowano spotkania z gadami, pająkami i wielkimi ślimakami.
Przedstawimy ciekawostki związane z budową ich ciała, cechami charakterystycznymi oraz trybem życia. Na odważnych uczestników będzie czekała możliwość bliskiego spotkania z wężem – mówi Marcin Centkowski.
Tych, którzy myślą o posiadaniu kota czy psa organizatorzy zapraszają do punktu „ABC adopcji zwierząt”, na którym poznają zasady i procedury dotyczące adopcji zwierząt. Na stanowisku „Bzyczące na łące” uczestnicy zyskają możliwość przyjrzenia się i bliższego poznania świata pszczół. Będą mogli porównać pszczołę do innych owadów błonkoskrzydłych, takich jak osa czy szerszeń.
Przekonają się, jak istotną rolę zapylacze odgrywają w życiu ludzi i dlaczego niektóre rośliny zapylane są ręcznie przez człowieka. Dowiedzą się, jakie cuda oprócz miodu pozyskujemy od tych małych owadów oraz jak sprawić, aby nasze otoczenie było dla nich przyjazne – dodaje Marcin Centkowski.
Będzie również okazja, aby własnoręcznie wykonać pięknie pachnącą świece z wosku pszczelego oraz ozdobić małą pszczelą zawieszkę. Podczas pikniku nie zabraknie zajęć praktycznych. Na stanowisku „Dobra karma” uczestnicy wykonają karmnik dla ptaków, a także dowiedzą się, kiedy można dokarmiać ptaki oraz jakie produkty do tego wybrać.
Poza zagadnieniami związanymi ze zwierzętami, przygotowano również szeregi aktywności poświęconych roślinom. Na jednym ze stanowisk będzie można „zaadoptować roślinkę”, na innym bliżej poznać liście, nasiona i cechy konkretnych gatunków drzew czy prowadzić obserwacje przyrodnicze w dużym powiększeniu.
Piknikowe warsztaty
W ramach wydarzenia przygotowano również trzy warsztaty. Podczas zajęć „Jak rozmawiać z psem?” uczestnicy poznają podstawy „psiego języka” oraz w praktyce nauczą się go wykorzystywać.
Pokażemy jak rozumieć psa i jak ułatwić mu zrozumienie nas, tak aby relacje były dobre i pełne zaufania – wyjaśnia Marcin Centkowski.
Zajęcia poprowadzi Patrycja Zamroch, pedagog, zoopsycholog, behawiorysta i kynoterapeuta. Warsztaty odbędą się o godz. 12:00 i 13:30 i są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat wraz z opiekunami.
Zajęcia „Świece sojowe” to praktyczne warsztaty, na których uczestnicy wykonają własną świecę sojową. Zaplanowano je o godz. 11:00, 13:00 i 15:00. W tych samych godzinach odbędą się zajęcia „Balsam do ust”, w trakcie którego uczestnicy wykonają balsam do ust, wykorzystując naturalne składniki. Receptura zawiera m.in. macerat z nagietka, wosk pszczeli, olej z pestek moreli oraz ze słodkich migdałów.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza również na spotkanie z alpakami, które mieszkają nieopodal centrum nauki. Jak zapewniają organizatorzy – będzie można poznać je dosłownie „od każdej strony”. Wyjścia do alpak są zaplanowane o godz. 12:00, 14:00 i 16:00.
Na warsztaty “Jak rozmawiać z psem?”, “Alpaki to super zwierzaki”, “Świece sojowe” i “Balsam do ust” obowiązują zapisy, które będą prowadzone w dniu wydarzenia od godz. 10:30 w punkcie informacji na parterze głównego budynku CNMW. O udziale w zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy będą przyjmowane na określoną godzinę zajęć do wyczerpania dostępnej puli miejsc.
Wsiądź na byka rodeo oraz pokonaj dżunglę
Najmłodsi uczestnicy pikniku otrzymają darmową watę cukrową oraz specjalne krówki. Dodatkowymi atrakcjami będą stanowiska byka rodeo, dojnej krowy oraz dużej dmuchanej dżungli.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, organizatorzy sugerują przybycie na wydarzenia komunikacją miejską, jednośladami lub pieszo.