Kulturalna niedziela w mieście. Co warto zobaczyć?

Box1 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Pierwszy dzień sierpnia upłynie pod znakiem obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzisiaj również odbędzie się między innymi spotkanie z Andrzejem Stasiukiem.

Między 10:00 a 16:00 odbywać się będzie “żywa lekcja historii” przygotowana przez Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe. U zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej wolontariusze MHW wzniosą powstańczą barykadę. Mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli zobaczyć tam scenki z życia codziennego powstańców, m.in.: punkt sanitarny, nasłuch radia Londyn, przygotowanie do druku ulotek, punkt szycia opasek powstańczych, gotowanie strawy żołnierskiej i przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia. W programie także konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim z nagrodami, a dla dzieci – rysowanie kartek pocztowych dla żyjących Powstańców.

REKLAMA

O 17:00, w Godzinę “W”, rozpoczną się uroczystości pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego (Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski). W programie: sygnał syreny, odegranie hymnu państwowego, przemówienia okolicznościowe i symboliczne złożenie wiązanki kwiatów przez asystę wojskową wystawioną przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia. Na koniec Orkiestra Wojskowa z Torunia zaprezentuje wiązankę pieśni powstańczych.

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego o 10:30 spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci. w trakcie którego oprócz niej samej pojawią się także… pacynki. Autorka wspólnie z dziećmi ułoży nowe opowiadanie o skarpetkach, w którym każde z nich będzie miało okazję dodać coś od siebie. Po tym spotkaniu, o 12:00, tematyczne warsztaty plastyczne dla najmłodszych, odbywające się w chłodnych Piwnicach Kultury Dworu Artusa. Wstęp wolny.

W Kinie Centrum CSW o 15:00 projekcja filmu “Efekt Chopina” w reżyserii Krzysztofa Dzięciołowskiego. Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TOS w CKK Jordanki

O 18:00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, prozaikiem, poetą, dramaturgiem, publicystą i wydawcą. Jego twórczość tłumaczono na wiele języków m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, szwedzki, i włoski. Pisarz zajmuje się również krytyką literacką i publicystyką. Wraz z żoną prowadzi znane miłośnikom literatury faktu Wydawnictwo Czarne, publikując takich autorów jak: Jurij Andruchowycz, Ádám Bodor, Martin Pollack, Paweł Smoleński i Jáchym Topol. Wstęp wolny.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *