Kulturalna sobota – na co warto się wybrać?

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Wieczorny turniej gry w bangery, inscenizacja teatralna prozy Henryka Sienkiewicza, mecze w piłce nożnej i hokeju na trawie – to niektóre propozycje na dziś.

godz. 9.00-17.00 – Kiermasz taniej książki, do 10.10, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego

REKLAMA

godz. 10.00-14.00 – W ogrodzie Małego Księcia, CH Nowe Bielawy
W Czytelni Książnicy Kopernikańskiej następujące atrakcje: warsztaty tworzenia zakładek z filcu, książki z rozszerzoną rzeczywistością, zagadki i quizy dla dzieci. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

od godz. 10.00 – Seminarium Toruńsko-getyńskie: “Polacy w filmie niemieckim – Niemcy w filmie polskim”, także 9.10., Centrum Sztuki Współczesnej

27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”, do 15.10., Teatr Baj Pomorski

  • godz. 11.00 – parada teatralna ulicami starówki
  • godz. 12.00, 14.00 – Teatr Baj Pomorski „Szewczyk Dratewka” – przedstawienie pozakonkursowe. Popularna bajka o Szewcu Dratewce to pogodne i ciepłe przedstawienie o tym, że dobroć połączona z odwagą i ciekawością świata pomaga zwyciężać zło i osiągać szczęście. Bilety: 26 zł, ulgowy 24 zł, grupowy 22 zł
  • godz. 19.00 – Dom Rzeczy Pospolitych – spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego, przedstawienie pozakonkursowe. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty utworów: Herostrates Jana Lechonia i Historia o czarownicach Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej. Spektakl jest ekspresyjnym kolażem teatralnym, dotykającym aspektów szeroko pojętej polskości. Twórcy w abstrakcyjny i surrealistyczny sposób snują opowieść o dzisiejszej Polsce. Środki wyrazu stanowią dyskusję młodych ludzi wobec otaczającej ich rzeczywistości. Strach, frustracja, absurd dzisiejszych czasów są motorem napędzającym splot wydarzeń. Bilety: 10 zł

godz. 14:00 – Piłka nożna: Elana Toruń vs Kotwica Kołobrzeg, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
12. kolejka III ligi grupy II.

godz. 16:00 – Hokej na trawie: Pomorzanin Toruń vs KS AZS AWF Poznań, boisko przy Szosie Chełmińskiej 75
Kolejny mecz Hokej Superligi. Przed wejściem na obiekt „Pomorka” będzie można kupić cegiełkę charytatywną za dobrowolną kwotę. Całość zostanie przekazana na rzecz podopiecznych Fundacja EFPP “Serce Dzieciom” im. Marcina Muchewicza.

godz. 17.00-22.00 – Gramy w bangery! 8 edycja, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
To impreza dla wszystkich twardzieli i twardzielek. Impreza dla prawdziwych graczy-niemazgajów. Impreza nie dla dzieci. Przybywasz na wydarzenie z otwartą głową, ale i zerową znajomością tytułu, na który wcześniej się umówiłeś. Wytłumaczymy zasady, rozwiejemy wątpliwości i po prostu zagramy wspólnie w prawdziwe bangery.
Zasady imprezy:

  • Gry, w które będziemy grali będą miały czas rozgrywki między 1,5 a 4 h.
  • Na wydarzeniu imprezy publikujemy w osobnych postach imiona i nazwiska animatorów, tytuł prowadzonej rozgrywki, liczbę dostępnych miejsc.
  • zgłaszamy się pod konkretnym postem na wydarzeniu „Gramy w Bangery!” (postem dotyczącym danego tytułu), na który chcemy się zapisać.
  • Spóźnienie większe niż 15 minut wyklucza Cię z gry!
  • UWAGA! W imprezie biorą udział tylko animatorzy i zapisani wcześniej uczestnicy poszczególnych rozgrywek. W związku z tym impreza ma niejako charakter zamknięty.

godz. 18.00 – Krzyżacy, także 10.10, Teatr im. Wilama Horzycy
Zbyszko z Bogdańca śmiały, prędki do rycerskiego czynu i do miłowania skory, piękne Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic, czyli romantyczna historia z wielką bitwą w tle, ku pokrzepieniu serc napisana.Co znaczy Sienkiewicz dziś, równo 100 lat po śmierci, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic? U Sienkiewicza poznajemy nasze wady w chwilach narodowej wielkości. Szkopuł w tym, że te same wady w innych momentach naszej historii przyczyniały się do naszego upadku. Zanim potężni sąsiedzi podzielili nasze państwo między siebie, my sami osłabiliśmy się na tyle, że mogliśmy na to jedynie bezczynnie patrzeć. Warto o tym pamiętać, obcując z Sienkiewiczem i jego bohaterami, którzy „nierzadko pierwej czynią, potem zasię myślą, pierwej biją, potem dopiero patrzą, kogo usiekli”…

godz. 18.00 – Dagamba – koncert, Dwór Artusa
Dagambę trudno sklasyfikować – rock, pop, muzyka świata i muzyka klasyczna to dla nich nie tyle osobne kategorie, co kolejne składowe własnej wyjątkowej twórczości. Ich występy na żywo to prawdziwie imponujące show pełne dynamiki i niezwykłych mariaży, takich jak np. Beethoven i…Led Zeppelin. Przed koncertem jako support wystąpi toruńska wokalistka Aleksandra Krat.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *