Kulturalny weekend w mieście. Co będzie się działo?

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Otwarcie Luminarium Albesila, finałowy koncert Świętojańskiego Festiwalu Organowego i kolejny muzyczny wieczór Festiwalu Nova Muzyka i Architektura – to niektóre propozycje na nadchodzący weekend.

Dziś otwiera się Luminarium Albesila. Ta niezwykła, powietrzna rzeźba, to połączenie osiągnięć inżynieryjnych i wizji artystycznej brytyjskiej grupy Architects of Air, która działa już od ponad 20 lat. Zwiedzający poruszać się będą po labiryncie przypominającym świetlne groty i jaskinie. Całość stworzy niezwykły wizualny efekt przypominający świat odbiegający od normalnej i codziennej rzeczywistości. Twórcą projektu i dyrektorem artystycznym Architects of Air (Architekci Powietrza) jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Alan Parkinson. Bilety kosztują 15 zł, można je kupić w kasie na terenie wydarzenia. Instalacja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 20:30, a w weekendy w godzinach od 13:00 do 20:30. Ostatnie wejście na teren instalacji będzie możliwe o godzinie 20:00.

REKLAMA

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka (Rynek Nowomiejski 17) oglądać można wystawę “Do biedronki przyszedł żuk…”. Zgromadzono na niej prawie setkę prac kilku i kilkunastoletnich artystów z różnych stron świata, głównie Europy, ale też Chin, Egiptu, Iranu, Tajlandii czy Sri Lanki. Dotyczą one różnej maści owadów. Wszystkie pokazane prace pochodzą ze zbiorów własnych Galerii i nadesłane zostały na organizowane przez nią międzynarodowe konkursy plastyczne. Wystawa dostępna jest do 10 sierpnia.

Jutro od 9:00 do 17:00 w centrum handlowym Plaza będzie można zaszczepić się bez rejestracji preparatem firmy Johnson & Johnson. W niedzielę zaś akcja szczepień będzie prowadzona od 9:00 do 17:00 w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej 1, a także na dziedzińcu ratusza staromiejskiego (tu akcja potrwa od 10:00 do 18:00).

Osoby, które w ten weekend zaszczepią się podczas akcji, będą mogły skorzystać ze zniżek i biletów wstępu w promocyjnej cenie do instytucji kultury oraz nauki w Toruniu. Dla zaszczepionych w ten weekend przygotowano:

  • na podstawie okazanej kartki z datą szczepienia 30% zniżkę na bilet wstępu do Muzeum Okręgowego (wszystkie oddziały), za wyjątkiem: Wieży Ratuszowej, kina 3D, 4D i warsztatów piernikowych,
  • bilet wstępu w cenie 10 zł do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy lub Centrum Innowacyjnej Edukacji – po okazaniu karty szczepienia w kasie CN Młyn Wiedzy,
  • 15% rabat na koncerty organizowane przez Dwór Artusa w ramach Forte Artus Festival,
  • 10% rabat na koncerty TOS odbywające się do 31.12.2021 r. – zniżka dotyczy wyłącznie biletów zakupionych w kasie CKK Jordanki.

Jutro i w niedzielę o 11:00 w Teatrze Baj Pomorski przedstawienie “Historia Calineczki”. Bilety: 26 zł, ulgowy 24 zł, grupowy 22 zł

Również w sobotę o 16:00 w Ogrodzie Dworu Mieszczańskiego, ul. Podmurna 4-6, odbędą się Ogrodowe Spotkanie z Piosenką Francuską. Usłyszymy podczas nich interpretacje utworów Edith Piaff, Charlesa Treneta, Yvesa Montanda, Georgesa Brassensa oraz prelekcje o francuskich winach i współpracy Torunia z Angers. Prowadzenie i wokal Andrzej Raniszewski, Jacek Beszczyński i inni wykonawcy. Akompaniament: zespół Nadziei Maleńka Orkiestra. Bilety: 10 zł

O 18:00 w Dworze Artusa Milonga Piernikowa – Lato 2021. Będzie to spotkanie z tangiem argentyńskim i muzyką, którą w tym roku usłyszymy na żywo w wykonaniu zespołu Cuarteto Re!Tango. Wykształceni muzycy założonej w 2003 roku przez Pawła A. Nowaka formacji (początkowo pod nazwą Milonga Baltica), od lat zgłębiają fenomen tanga, odnajdując kolejne wymiary dźwięków i emocji. Piernikowa Milonga to jedyny w swoim rodzaju koncertowo-taneczny występ, w którym każdy może wziąć udział w najwygodniejszy dla siebie sposób: jako widz i słuchacz lub aktywny uczestnik. Wstęp: 65 zł. Pierwszy raz sobotnia Milonga piernikowa będzie miała kontynuację w niedzielę o godz. 12:30 – Milonga After Party. Gospodarzem muzycznym będzie Krzysztof Rumiński z Torunia. Wstęp – 20 zł
W związku z obostrzeniami sanitarnymi dostępne będą dwie pule biletów: certyfikowane (dla osób, które mogą przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID) i zwykłe (dla osób, które nie mogą, bądź z powodów osobistych nie chcą deklarować się jako zaszczepione). Będą dostępne bilety w cenie 30 zł przeznaczone dla nietańczących, a chcących poczuć klimat Milongi Piernikowej osób.

Z kolei w Sali Kameralnej CKK Jordanki o tej samej porze w ramach festiwalu Nova Muzyka i Architektura koncert “Wielkie miniatury”

W sobotni wieczór o 20:00 w kościele św. Jakuba finałowy koncert Świętojańskiego Festiwalu Organowego. Wystąpią Maciej Afanasjew – skrzypce elektryczne, Paweł Głowiński – organy. Wstęp wolny

W niedzielę o 17:00 w kinie Centrum CSW projekcja filmu “Maksymiuk. Koncert na dwoje”. Wstęp wolny – obowiązują wejściówki dostępne w kasie CKK Jordanki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *