Kwarantanna. Złamanie obowiązku podlega karze

112 Box2 Wiadomości
fot. KMP w Toruniu

W chwili obecnej w województwie kujawsko-pomorskim ponad 200 osób znajduje się w kwarantannie. Osoby, objęte kwarantanną domową podlegają ścisłemu nadzorowi policji i służb sanitarnych. Minimum raz na dobę funkcjonariusze sprawdzają, czy osoba znajduje się w miejscu kwarantanny.

CSV  

Policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że każdy pacjent, objęty kwarantanną, musi znajdować się w wyznaczonym miejscu pobytu. Za złamanie tego obowiązku grożą poważne kary finansowe, dochodzące nawet do 5 tys. zł. Służby sanitarne, wspierane przez umundurowanych policjantów, minimum raz na dobę sprawdzają, czy osoba pod nadzorem przebywa w miejscu kwarantanny. Sprawdzanie odbywa się bez bezpośredniego kontaktu, drogą telefoniczną z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Policjanci sprawdzają nie tylko, czy osoby znajdują się w miejscu kwarantanny, ale także czy nie potrzebują pomocy.

Osoby, które nie podlegają kwarantannie, także powinny ograniczyć swoje aktywności i w miarę możliwości pozostać w domu. Trwa ogólnopolska akcja #zostanwdomu. Dużych skupisk ludzkich powinny unikać zwłaszcza osoby starsze i przewlekle chore. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zaoferował im swoją pomoc.

Mieszkańcy Torunia solidaryzują się także z osobami, potrzebującymi pomocy w ramach inicjatyw oddolnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *