Kwiatkowski apeluje o bezpłatną obwodnicę Torunia

Box2 Polityka Wiadomości
Krzysztof Podgórski i Robert Kwiatkowski, fot. Łukasz Piecyk

W piątek 13 grudnia odbyła się konferencja prasowa posła na Sejm Roberta Kwiatkowskiego. Celem spotkania było między innymi odniesienie się do zapytania poselskiego dotyczącego kwestii zniesienia opłat na autostradzie A1 na odcinku węzeł Turzno – węzeł Toruń Południe. Sprawa jest nagląca zwłaszcza w perspektywie zbliżającego się remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego.

Poseł Robert Kwiatkowski na swojej konferencji poinformował o złożeniu zapytania poselskiego, skierowanego do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

REKLAMA

Zapytanie dotyczy nieuzasadnionych, nieuprawnionych i niesprawiedliwych opłat, jakie muszą ponosić poruszający się autostradą A1 na wysokości Torunia. To są symboliczne dwa złote, ale przypominam, że mieszkańcy żadnego z miast, które posiadają obwodnicę autostradową, nie ponoszą opłat za korzystanie z tych obwodnic. Jest jeden wyjątek i to jest właśnie Toruń – argumentuje swoją decyzję Robert Kwiatkowski.

Zamiarem posła jest likwidacja opłaty za przejazd autostradą A1 na odcinku od węzła Turzno do węzła Toruń Południe, który de facto jest obwodnicą miasta. Na konferencji zwrócono uwagę na problemy komunikacyjne, jakie staną się udziałem mieszkańców w związku z zamknięciem remontowanego mostu im. Józefa Piłsudskiego. Bezpłatne korzystanie z obwodnicy autostradowej mogłoby temu choć w części zapobiec.

Na ile rząd wykaże się odpowiedzialnością i będzie sprawiedliwie traktował mieszkańców Torunia i innych wielkich miast? Jeśli Wrocław może być zwolniony z tych opłat, to dlaczego nie Toruń? – pyta Kwiatkowski.

Poseł zwrócił w tym kontekście uwagę na konieczność mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Jeśli godzimy się na gorsze traktowanie, to będziemy traktowani gorzej niż inni. Musimy się zmobilizować, żeby ten postulat wywalczyć ponad podziałami – przekonywał.

Robert Kwiatkowski na spotkaniu odniósł się także do innych, bieżących spraw. Jedną z nich była inicjatywa obywatelska powołania Uniwersytetu Medycznego w Toruniu. Pierwsze rozmowy na ten temat zostały już przeprowadzone z rektorem UMK, Andrzejem Tretynem.

Poruszona została również kwestia ustawy o transporcie kolejowym. Poseł Kwiatkowski na pierwszym czytaniu ustawy pytał między innymi o perspektywę remontu i elektryfikacji fragmentu linii kolejowej, łączącej Toruń z Grudziądzem.

Rząd premiera Morawieckiego wielokrotnie deklarował nadrabianie zaległości w transporcie zbiorowym. Panie premierze, trzymamy za słowo – podsumował Robert Kwiatkowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *