Łamistrajki i prawilni [FELIETON]

Box2 Opinie
Przemysław Termiński, senator RP

Żeby na początku rozwiać wszystkie wątpliwości, za słownikiem PWN powtórzę, że „łamistrajk” to osoba, która pracuje podczas strajku. Natomiast „prawilny” to osoba uczciwa, godna zaufania.

A teraz do rzeczy. Kiedy strajkuje personel naziemny lotnisk lub piloci samolotów, a ludzie niekiedy z całymi rodzinami koczują po kilka dni na lotniskach, to w zasadzie sprawy nie ma.

REKLAMA

Kiedy kolejarze strajkują i pociągi nie kursują przez kilkanaście godzin, wtedy też jakoś to uchodzi.

Natomiast gdy brać nauczycielska postraszyła strajkiem, cała machina rządowa została zaprzężona do walki z nimi. W ruch poszły tabelki i wykresy udowadniające, że nauczyciele to krezusi.

W Polskę strzeliła wieść, że po co oni strajkują, jak każdy z nich zarabia ponad 5 tys. zł. Czyli prawda czasów i prawda ekranu. W realu zarobki nauczycieli i pracowników oświaty to zróżnicowana kwestia.

Bazując na danych z portalu forsal.pl, wynagrodzenie zasadnicze dla nauczyciela stażysty to 2538 zł brutto, kontraktowego – 2611 zł, mianowanego – 2965 zł i dyplomowanego – 3483 zł.

MEN publikując dane o tym, że np. nauczyciele dyplomowani zarabiają grubo ponad 5 tys. zł, zapomniał doprecyzować, że taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, bo taki laboratoryjny okaz nauczyciela musiałby oprócz podstawy zgarnąć wszystkie dodatki przewidziane w Karcie Nauczyciela.

Jednak to zdarza się niezwykle rzadko. Fakt ten potwierdzają również raporty z zewnątrz. Polscy nauczyciele mają jedne z najniższych zarobków w krajach OECD.

Cóż mogę rzec. Drodzy nauczyciele i pracownicy oświaty, drogie związki zawodowe ich reprezentujące – walczcie o swoje, bo jak pokazał przykład chociażby górników, kto ostro nie negocjuje z tym rządem, ten nic nie ugra.

Choć mam nadzieję, że strona rządowa pójdzie po rozum do głowy i przystanie na postulaty protestujących, tak by nie było konieczności szukania łamistrajków, ani dzielenia tej grupy na złych i tych prawilnych.

Tagged

1 thought on “Łamistrajki i prawilni [FELIETON]

  1. To może jakieś zniżki dla nauczycieli i rodzin nauczycieli na żużel – jakieś 50% na pierwsze mecze? I można byłote zniżki dopisać do Karty Nauczyciela przy okazji….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *