Laptopy dla toruńskich uczniów, wzmożone kontrole policyjne w okresie świąt. Aktualna sytuacja epidemiczna w mieście

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Na dzień dzisiejszy u 71 osób z Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Zmarły cztery zakażone osoby, dwie z Torunia i dwie z powiatu toruńskiego. Osoby te przebywały w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu. Ok. 900 osób zostało objętych kwarantanną, z których 27 przebywa w kwarantannie zbiorowej.

Prezydent Michał Zaleski ponownie podkreślił, że wobec epidemii koronawirusa szczególnej troski wymagają placówki opiekuńcze, w których na terenie Torunia pracuje i przebywa łącznie kilkaset osób. Na chwilę obecną ponad 400 osób świadczy usługi opiekuńcze w miejscach zamieszkania osób potrzebujących. Placówki opiekuńcze mogą liczyć na unijne wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie można przy jego udziale zakupić niezbędne środki ochrony indywidualnej dla około tysiąca osób personelu placówek opiekuńczych. Na wsparciu skorzystają także służby mundurowe. Kolejny pakiet środków finansowych to pakiet anty-COVID-19. To wsparcie dedykowane jest pracownikom z zakładów opiekuńczych oraz tych, którzy współpracują z osobami, wymagającymi opieki w domu. Środki zostaną także przekazane na prowadzenie badań w kierunku koronawirusa wśród pracowników z sektora opiekuńczego.

W Szpitalu Miejskim wciąż trwa pobieranie próbek do badań w kierunku koronawirusa. Do tej pory pobrano 530 próbek, z czego 90 od pacjentów. Ilość prób dodatnich wynosi cały czas 41 i jak na razie nie zwiększa się. Oczekiwanie na wynik dotyczy 240 osób. W organizacji codziennej pracy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, związanej m.in. ze wstępnymi badaniami pacjentów i personelu przed wejściem na teren placówki, pomaga ok. 20 wolontariuszy z Jednostki Strzeleckiej 1909 Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Michał Zaleski nawiązał także do wczorajszego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego i informacji o przełożeniu terminów egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych. W Toruniu do egzaminu ósmoklasisty będzie przystępować 1300 uczniów, a do egzaminu maturalnego 2100 osób.

Staramy się zwiększyć możliwości korzystania z systemu zdalnego nauczania. Przystąpiliśmy do programu “Polska cyfrowa”, wnioskując o maksymalną możliwą kwotę dla miasta wielkości Torunia, czyli 100 tys. zł. Zakupiliśmy dzięki temu 34 laptopy i 17 modemów – informuje prezydent Michał Zaleski.

Sprzęt komputerowy jest sukcesywnie przekazywany szkołom, aby usprawnić system kształcenia na odległość. Kolejne 16 laptopów zostało zakupionych ze środków własnych miasta. Miasto złożyło także wniosek na maksymalną możliwą kwotę 40 tys. euro, które pozwoliłyby zakupić kolejne laptopy dla toruńskich uczniów.

Prezydent Michał Zaleski poinformował, że w okresie Wielkanocy będą odbywać się wzmożone kontrole policyjne i kontrole Straży Miejskiej. Mundurowi, przy użyciu m.in. dronów, będą sprawdzać, czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń o ograniczonym przemieszczaniu się i zakazie zgromadzeń. Funkcjonariusze będą patrolować m.in. bulwary i parki. Służby mundurowe będą w tym zadaniu wspierać żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *