Lato w Toruniu. Czeka nas m.in. Auto Skyway Festival

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Instytucje kultury powoli wracają do życia po koronawirusowej przerwie, a wraz z nimi – wydarzenia i imprezy kulturalne. Wiele z nich w tym roku już się nie odbędzie, ale – mimo wciąż panujących obostrzeń – tegoroczne lato w Toruniu zapowiada się ciekawie. Co nas czeka?

W tym roku liczba letnich wydarzeń przekroczy setkę. Z uwagi na wciąż obecnego koronawirusa, będą głównie plenerowe i dostosowane do sanitarnego reżimu. Atrakcji jednak nie zabraknie. 

REKLAMA

– Toruń to miasto atrakcyjne, wyjątkowe, szczególne. Nie tylko ze względu na architekturę, ale przede wszystkim na bardzo gościnnych mieszkańców, przygotowaną bazę turystyczną, wypoczynkowo-rekreacyjną i na to, co jest solą w każdym mieście, czyli wydarzenia – mówił dziś prezydent Michał Zaleski.

Niewątpliwie wyjątkowa będzie kolejna edycja festiwalu Nova Muzyka i Architektura. Wśród koncertów odbędą się zarówno te duże, jak i te utrzymane w kameralnym tonie. Nie zabraknie także wystaw, czy projekcji filmowych. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą na terenie obiektów kulturalnych w mieście. 

Ciekawie zapowiada się sierpniowy długi weekend. W związku ze Świętem Wojska Polskiego, w dniach 14-16 sierpnia czekają nas liczne wydarzenia z nim związane. Wtedy też w parku na Bydgoskim Przedmieściu odsłonięty zostanie Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych. W tym terminie planowany jest również Festiwal Wisły, który na razie w przygotowaniach jest na etapie konkursu na organizatora. Wiadomo jedynie, że z uwagi na wymogi sanitarnego reżimu, będzie wyglądał inaczej, niż dotychczas. 

Z kolei pod koniec sierpnia w Kaszczorku ma się odbyć Festiwal Drwęcy. Nie będzie to jedyne w tym czasie podobne wydarzenie, bowiem nad Martówką zaplanowano Śniadanie nad Wisłą. 

W sierpniu jednak zabraknie niektórych imprez. Nie będzie m.in. Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Citroenów, który przeniesiony został na 2022 rok. W tym roku nie odbędzie się również festiwal Harmonica Bridge.

Najciekawszym wydarzeniem będzie jednak coroczny festiwal Skyway. Jeszcze niedawno nie mogliśmy być pewni, że się odbędzie. Teraz jednak wiadomo już nieco więcej. Skyway będzie, ale w formie, która znacząco odbiega od tego, co pamiętamy z poprzednich lat. Wszystko za sprawą udziału samochodów. W dniach 19-22 sierpnia czeka nas więc Auto Skyway Festival, organizowany na toruńskim lotnisku. 

– Nietypowa formuła, pionierska, nie tylko w kontekście Polski, ale i całej społeczności światowych festiwali światła – mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Chcemy przeprowadzić festiwal w formie bezpiecznej dla widowni. Przez lotnisko będzie wytyczona tylko jedna trasa zwiedzania, nie będzie można wysiadać z samochodu. To takie “artystyczne safari”.

Instalacje znajdować się będą na płycie lotniska, a niektóre z nich nawiązywać będą bezpośrednio do specyfiki miejsca. 

– Będzie można zobaczyć coś, czego na Skyway’u du tej pory zobaczyć nie można było. Elementy lotniskowe chcemy wprowadzić jak najszerzej – dodaje dyrektor TAK.

Choć program jest jeszcze dopracowywany, to wiadomo już, że mają się pojawić m.in. projekcje na samolotach. W tym roku organizatorzy stawiają na rodzimych artystów. To właśnie lokalni twórcy mają stanowić o sile tegorocznego festiwalu, choć udział zagranicznych artystów nie jest wykluczony. 

Tagged

1 thought on “Lato w Toruniu. Czeka nas m.in. Auto Skyway Festival

  1. Lepiej już nie robić festiwalu Skyway.
    Byłem na wszystkich poprzednich edycjach, a na tą mi iść nie wolno, bo jestem gorszy.
    Rasizm, antysemityzm, homofobia – tyle się o tym teraz mówi jednocześnie segregując ludzi na tle posiadania i nie posiadania samochodu.
    Może jeszcze niech każą nosić jakiś symbol tym co auta nie mają dla wyróżniania ich jako gorszy sort społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *