Lewica nie poda ręki PiS-owi. Robert Biedroń w Toruniu [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Polityka
fot. Łukasz Piecyk

Na czwartkowej konferencji prasowej Lewicy w Toruniu pojawił się Robert Biedroń. Lider ugrupowania wspierał kandydującą w zbliżających się wyborach parlamentarnych Joannę Scheuring-Wielgus.

Posłanka szczególny nacisk położyła na kwestie kultury. Zapewniała, że w przypadku zwycięstwa, Lewica zajmie się sprawami artystów.

REKLAMA

– Lewica zrobi wszystko, aby artyści nie byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Teraz jest tak, że jak jesteś artystą, to wszyscy ci mówią, że tak naprawdę nie pracujesz. A przecież artyści robią to, co najważniejsze. Wykuwają nasze dziedzictwo i naszą tożsamość – mówiła. – Artysta musi być tak samo traktowany jak każdy pracownik. Wzorem tego, co zrobiono we Francji, będziemy chcieli, aby artyści byli również ubezpieczani. Aby konstytucyjne prawa pracownicze dotyczyły również ich.

Scheuring-Wielgus wspomniała także o planach powstania interaktywnego muzeum Polek i Polaków.

– W którymś momencie zapomnieliśmy o tym, że Polska tożsamość była budowana nie tylko przez szlachtę i bogaczy ziemskich, ale przede wszystkim przez robotników i rzemieślników, ludzi, którzy nigdy nie byli docenieni. Chcielibyśmy, aby takie muzeum pokazywało naszą kulturę ludową, ale również polską kulturę popularną. Chcemy, aby w takim muzeum pokazano historię kobiet. To jest nie do pomyślenia, że nigdzie, w żadnym muzeum kobiety nie są doceniane – zwracała uwagę posłanka.

Kwestie kultury poruszył również Robert Biedroń. 

– Chcielibyśmy powiedzieć, że wstrzymujemy od dzisiaj erę budowy, za publiczne pieniądze, pomników i kościołów. I zaczynamy erę budowy tego, co jest ludziom najbardziej potrzebne. Budowę mieszkań, szpitali, teatrów. Bo to dzisiaj jest potrzebne mieszkańcom i mieszkankom naszego kraju – mówił lider Lewicy.

Pojawił się także temat czytelnictwa. Zdaniem Scheuring-Wielgus, dostęp obywateli do książek powinien być przez władzę ułatwiany.

– Jako Lewica gwarantujemy, że każdy młody człowiek, młoda kobieta, do 26 roku życia będzie miała kartę biblioteczną, która będzie gwarantowała 50% zniżek na wszystkie książki papierowe, ale również internetowe – zapewniała.

Biedroń i Scheuring-Wielgus cytowali także fragmenty książek Olgi Tokarczuk, dedykując je ministrowi Glińskiemu i życząc autorce nagrody Nobla (konferencja odbyła się kilkanście minut przed ogłoszeniem decyzji).

Założyciel Wiosny odniósł się także do niedawnego apelu Grzegorza Schetyny, który wezwał partie opozycyjne do zadeklarowania, że nie wejdą w koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.

– Wiecie dobrze, że nie jesteście w stanie sobie wyobrazić, że Lewica mogłaby podać rękę PiS-owi. Że mogłaby stworzyć jakikolwiek rząd, jakikolwiek układ z nacjonalistyczną, ksenofobiczną prawicą – mówił do zgromadzonych Biedroń.

Jego zdaniem, Schetyna skierował swoje słowa w złym kierunku.

– Grzegorz Schetyna powinien był zapytać najpierw swoich kolegów i koleżanki w partii, z kim będą robili koalicję – mówił. – Pan Sławomir Neumann oznajmił, że chętnie zrobią koalicję z Konfederacją. Z największymi nacjonalistami w tym kraju. Z tymi, którzy propagują często w swoich wypowiedziach ksenofobię, nacjonalizm, czystki, jeśli chodzi o różne grupy społeczne, izolację. Tym ludziom, jeden z polityków Platformy Obywatelskiej, chce podać rękę i robić z nimi koalicję.

Kilkukrotnie podkreślił, że Lewica nie pójdzie na współpracę z partiami prawicowymi.

– My deklarujemy. Jeśli jakakolwiek koalicja, to tylko z demokratami, tylko z tymi, którzy szanują ład konstytucyjny. Którzy szanują mniejszości. Którzy szanują kobiety i mężczyzn. Z żadnym Korwinem-Mikke. Z żadnym Winnickim. Z żadnym Bosakiem, Z żadnymi ludźmi, którzy używają słów pełnych pogardy wobec drugiego człowieka – zapewniał.

Oprócz słów krytyki pod adresem konkurencyjnych partii, padły też słowa wsparcia dla Joanny Scheuring-Wielgus. Biedroń przekazał jej egzemplarz Konstytucji, otrzymany i podpisany przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 

– Poprosił, żebym przekazał tę Konstytucję ludziom, co do których mam pewność, że będą ją realizowali od A do Z. Od pierwszego do ostatniego artykułu. Żebym przekazał tę Konstytucję osobie, która w mojej ocenie będzie miała szansę ją realizować – zaznaczał.

Zachęcił do głosowania na kandydatkę Lewicy, która nie kryła wzruszenia.

– Trzymam za ciebie kciuki. Jesteś jedną z najlepszych posłanek mijającej kadencji. Polski Sejm dzięki tobie dużo zyskał. Poruszyłaś tematy, których inni bali się poruszać. Dokonałaś prawdziwej rewolucji – komplementował Biedroń. – Wręczam ci tę Konstytucję, w imieniu pana prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, żebyś nosiła ją przy sercu i żebyś z równą odwagą i determinacją reprezentowała dumne miasto Toruń w przyszłym parlamencie. Zagłosujcie państwo na nią, tak jak zagłosowaliście 4 lata temu, bo wiem, że jesteście z niej dumni i chciałbym, żebyście przez kolejne lata byli równie dumni, jak jesteście dzisiaj z Joanny Scheuring-Wielgus – zakończył.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *