Linia tramwajowa na Jar będzie dłuższa. Pozyskano dodatkowe 25 mln zł

Box1 Wiadomości
Fot. Piotr Żurek dla UMT

Miasto pozyskało dodatkowe 25 mln zł na budowę nowej linii tramwajowej na północ Torunia. Fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowanie trwającej obecnie inwestycji oraz na na sfinansowanie jej drugiego etapu – przedłużenia nowej linii do pętli przy ul. Heweliusza. Decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na rozwój ekologicznego transportu przekazał 21 kwietnia prezydentowi Michałowi Zaleskiemu minister Grzegorz Puda.

Budowa tramwaju na Osiedle Jar to jedno z ośmiu zadań, realizowanych w ramach projektu BiT City II o łącznej wartości ponad 400 mln zł, z których dofinansowanie zewnętrzne to ponad 50 proc. Wczoraj na budowę nowej linii tramwajowej przyznano kolejne dofinansowanie w kwocie 25 mln zł.

– Z wielką radością i dumą przyjmuję decyzję pana ministra Grzegorza Pudy o przyznaniu kolejnych środków finansowych na potrzeby infrastruktury tramwajowej w naszym mieście. Dzięki nim zakończymy projekt, który aktualnie realizujemy –  budowa nowej linii tramwajowej na północ Torunia. 11,5 km toru pojedynczego uzupełnione zostanie o 1,4 km torów zamykających pętlę, a więc umożliwiających swobodne komunikowanie bez konieczności przejeżdżania z toru na tor. Uzupełnienie projektu stanowi infrastruktura taka, jak m.in. przystanki, zaplecze socjalne dla pracowników, dyżurka oraz punkt sprzedaży biletów – mówił wczoraj prezydent Michał Zaleski. – Takie projekty jak ten realizujemy po to, aby mieszkankom i mieszkańcom żyło się w Toruniu wygodniej, a miliony turystów, które przyjeżdżają do nas, miały dobrą infrastrukturę techniczną.

Początkowo nowa linia tramwajowa miała skończyć się na wysokości ul. Strobanda, ale dzięki pozyskaniu dodatkowych 25 mln zł będzie można ją przedłużyć aż do ul. Heweliusza, gdzie zaplanowano pętlę z zapleczem socjalnym i punktem obsługi pasażerów. Przy ul. Heweliusza powstaną dwa perony końcowe i jeden początkowy, a dodatkowe kilometry torów tramwajowych zostaną wykonane w technologii zielonych torowisk.

Tagged

5 thoughts on “Linia tramwajowa na Jar będzie dłuższa. Pozyskano dodatkowe 25 mln zł

 1. No fajnie, a kiedy (w końcu) linia tramwajowa na południe, do dynamicznie rozwijających się osiedli lewobrzeżnej części miasta zapomnianej przez Prezydenta i Radnych?

 2. Jest kilku tzw. “dziennikarzy” w Toruniu, żyjących z kontaktów z władzą.
  To oni systematycznie i z uporem,
  stosując zasadę goebbelsowską-
  dbają o kult jednostki armii radzieckiej, jako
  odziaływanie na mieszkańców Torunia.
  A władza…
  a wladza jest im za to wdzięczna…
  i wzajemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.