Łódzka ma być w całości gotowa dopiero w maju?

Polecamy Wiadomości
Tak nowe posadowienie estakady prezentowało się w październiku br., fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Przebudowa ul. Łódzkiej między ul. Lipnowską a Zdrojową może się przedłużyć nawet do maja 2019 r. Pierwotnie prace miały się na niej zakończyć już w październiku br. Dlaczego ten termin nie został dotrzymany?

Problemy z przebudową ul. Łódzkiej wiosną br. Po rozebraniu starego wiaduktu nad linią kolejową okazało się, że część fundamentów tej konstrukcji znajduje się pod torami kolejowymi i pod przyczółkami. Ruszanie jej stwarzałoby zagrożenie dla ruchu pociągów.

Dlatego też drogowcy zdecydowali, że przeprojektują całą konstrukcję estakady. Jego posadowienie znalazło się poza starymi fundamentami, co zwiększyło rozpiętość obiektu. Dzięki temu nie ma jednak kolizji ze starym fundamentem i infrastrukturą kolejową. Wydłużyło to jednak prace na ul. Łódzkiej.

W wakacje MZD zapowiadało, że prace przy estakadzie potrwają być może do lutego 2019 r. W projekcie uchwały o wydatkach niewygasających z upływem tego roku budżetowego można jednak wyczytać, że termin zakończenia robót może się wydłużyć nawet do maja 2019 r.

“Z uwagi na konieczność wykonania projektu zamiennego na budowę posadowienia nowego obiektu mostowego, pierwotnie ustalony harmonogram realizacji inwestycji uległ zmianie. W dniu 15.11.2018 r. wykonawca złożył wniosek o roboty dodatkowe oraz wydłużenie terminu zakończenia robót do maja 2019 r.”

W tym roku miasto na tę inwestycję wyda 4,7 mln zł. Na 2019 r. przejdą płatności w kwocie 3,4 mln zł. Z nich zostaną sfinansowane dalsze roboty i końcowe rozliczenie inwestycji.

Wszystko jednak wskazuje, że inwestycja może być zrealizowana szybciej. Wszystko zależy jednak od tego, jak w najbliższych miesiącach będą wyglądać warunki pogodowe. 

Od Rafała Wiewiórskiego, dyrektora MZD dowiedzieliśmy się, że wszystkie roboty związane z betonowaniem mają być wykonane zimą. Jeszcze w tym miesiącu będą układane belki, będące elementem konstrukcji, po której będą jeździć samochody. Asfaltowanie jezdni na estakadzie jest planowane już w przyszłym roku – kiedy pozwoli na to pogoda.

Przebudowa ul. Łódzkiej – dokumentacja i część budowlana – pochłonie prawie 22 mln zł, z czego 16,5 mln zł to pieniądze unijne pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys