LOT o budowie ECF Camerimage: Nie stać nas na utratę festiwalu i inwestycji

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Lokalna Organizacja Turystyczna w Toruniu zabrała głos w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu. Zarząd organizacji wydał oświadczenie, w którym broni realizacji inwestycji, nazywając ją “szansą na wyzwolenie ukrytego potencjału miasta”.

– Działamy w branży będącej tu jednym z kluczowych pracodawców, a jednocześnie charakteryzującej się sezonowością. Od lat perspektywy rozwoju upatrujemy w organizacji kongresów, targów i wystaw czy festiwali. Aby lepiej wykorzystać bazę noclegową i gastronomiczną, wciąż potrzeba nowych wydarzeń, które pozwolą wydłużyć sezon turystyczny, przyciągnąć turystów biznesowych, w tym zagranicznych. To właśnie oni Toruń nie tylko zwiedzają, ale i tu nocują, często decydując się na kilkudniowy pobyt. We wspomnianej inwestycji upatrujemy więc ogromną szansę dla rozwoju miasta – czytamy w oświadczeniu toruńskiej LOT.

Organizacja powołuje się na inicjatorów budowy ECFC, którzy przekonują, że nowy obiekt będzie organizował wydarzenia w ciągu całego roku. Właśnie to ma być czynnikiem napędzającym branżę.

– Daje to wielką szansę na wyzwolenie ukrytego dotąd potencjału miasta. W naturalny sposób powstaną nowe miejsca pracy, głównie dla młodych ludzi. Jako przedstawiciele branży jesteśmy przekonani, że Centrum wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na usługi hotelarskie, gastronomiczne i transportowe – przekonuje LOT.

O słuszności budowy Centrum świadczyć ma również sam Festiwal Camerimage. Jego zeszłoroczny powrót do Torunia napędził lokalnych przedsiębiorców, a zwłaszcza hotelarzy, którzy odnieśli duże zyski w jednym z najgorszych okresów w roku.

– Według badania przeprowadzonego przez Ośrodek Informacji Turystycznej w 2019 roku w Toruniu przybyło kilkaset miejsc noclegowych – głównie w apartamentach. Jak podaje GUS, obłożenie utrzymało się na podobnym poziomie, co w latach ubiegłych. Przy powiększającej się bazie noclegowej oznacza to, iż osób nocujących w Toruniu w roku 2019 było więcej. Na taki stan rzeczy wskazują również przedstawiciele branży hotelarskiej, którzy w sezonie 2019 odnotowali zwiększony popyt i bardzo dobre wyniki sprzedażowe, co pozwoliło na podniesienie średnich cen za wynajem pokoi hotelowych. Miejmy na uwadze, że w sposób oczywisty dobra sytuacja branży przekłada się też na większe wpływy z podatków do miejskiej kasy – twierdzi organizacja.

LOT twierdzi, że budowa ECF Camerimage jest przede wszystkim przyszłościowa i nie należy patrzeć na nią przez pryzmat obecnego, trudnego roku. Budynek ma przynosić korzyści miastu i przedsiębiorcom długo po tym, jak minie pandemia. Zdaniem LOT, Toruń ma potencjał, by w przyszłości przyciągać wielkie nazwiska i produkcje ze świata filmu. 

– Uważamy, że mamy możliwość, aby stanowić zaplecze dla takich działań, a Toruń zyskałby kolejny atrybut zwiększający jego atrakcyjność. Potrzebujemy, aby nasze miasto było kojarzone nie tylko z historycznym dziedzictwem, ale i ofertą kulturalną na światowym poziomie, podobnie jak z możliwościami rozwoju dla młodych ludzi, którzy pozostaną tu po studiach. Uważamy, że zwyczajnie nas nie stać na ponowną utratę festiwalu i inwestycji – podsumowuje LOT.

Tagged

5 thoughts on “LOT o budowie ECF Camerimage: Nie stać nas na utratę festiwalu i inwestycji

  1. Miasto za 200 mln zł ma wygenerować ruch dla hotelarzy przez tydzień trwania festiwalu. Przypomnę, że nie ma nawet zalążka programu centrum na cały rok. Toruń jest zadłużony na 1 miliard 152 milony złotych. Gdzie powstaną te nowe miejsca pracy, póki co to Żydowicz zatrudnił swoją żonę.

  2. LOT… fuj, fuj.
    Co za bzdury, co za brednie, co za “mataczenia”.
    To wybudujcie sobie sami, za własne pieniądze, podobne “cudowne brednie ekonomiczne”, jak to “cudowne ECFC ojca Żydowicza”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *