Luminarium w centrum Torunia – rzeźba powietrzna do zobaczenia od 16 lipca

Kultura Wiadomości
fot. UM Toruń

Od najbliższego piątku mieszkańcy Torunia i odwiedzający miasto turyści będą mogli wejść do wnętrza monumentalnej, pneumatycznej konstrukcji – Luminarium Albesila. Prezentacja w samym centrum grodu Kopernika – na Placu Rapackiego – będzie jedyną okazją w Polsce, żeby wejść do luminarium, które dostępne będzie dla publiczności aż przez 10 dni.

Instalacja Luminarium Albesila, ma 3 metry wysokości, 45 metrów długości i niemal 1000m2 powierzchni. Konstrukcja napełniana sprężonym powietrzem będzie składała się z 27 kolorowych kopuł połączonych wijącymi się w różne strony barwnymi korytarzami. Zwiedzający poruszać się będą po labiryncie przypominającym świetlne groty i jaskinie. Całość stworzy niezwykły wizualny efekt przypominający świat odbiegający od normalnej i codziennej rzeczywistości.

REKLAMA

Luminarium jest barwną syntezą nauki i sztuki. Dodatkowo sklepienia tej niezwykłej powietrznej rzeźby ozdobione są ornamentami, które rzucają na ściany i podłoże piękne, orientalne wzory. Niektóre z nich są inspirowane symbolami zaczerpniętymi z kultury Bliskiego Wschodu, a inne przypominają pnie drzew. Instalacja zaprojektowana jest w taki sposób, aby zachwycić gości, którzy napotkają wewnątrz tej nowoczesnej konstrukcji czarujące i zaskakujące widoki – mówi Krystian Kubjaczyk z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Twórcą projektu i dyrektorem artystycznym Architects of Air (Architekci Powietrza) jest pochodzący z Wielkiej Brytanii Alan Parkinson. Artysta po raz pierwszy zaczął eksperymentować z rzeźbami pneumatycznymi w latach 80. i od tego czasu rozwinął swoją własną formę wyrazu w tym plastikowym medium. Pierwszą instalacją stworzoną przez Architektów Powietrza w 1990 było Eggopolis, które zapoczątkowało istnienie grupy. Od tego czasu twórcy stworzyli aż 24 różne luminaria i zrealizowali ponad 500 wystaw na całym świecie.

Ze względu na przepustowość tej instalacji oraz zachowanie rygorów sanitarnych wejście będzie biletowane. Koszt wynosi 15 złotych. Bilety będzie można zakupić w kasie na terenie wydarzenia na Placu Rapackiego. Instalacja będzie czynna między 16 a 25 lipca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 20:30, a w weekendy w godzinach od 13:00 do 20:30. Ostatnie wejście na teren instalacji będzie możliwe o godzinie 20:00.

Tagged

2 thoughts on “Luminarium w centrum Torunia – rzeźba powietrzna do zobaczenia od 16 lipca

  1. Z tego co pamiętam pneumatyczna instalacja tego artysty kilka lat temu była jedną z atrakcji Festiwalu Skyway – bodajże w 2012 r. (na Bulwarach Wiślanych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *