Magistrat odświeży aplikację mobilną Torunia. Planuje także…

Polecamy Wiadomości
fot. Urząd Miasta Torunia/torun.pl

W kampanii wyborczej kandydaci sporo mówili o aplikacji mobilnej miasta i nowoczesnych technologiach w mieście. Czy postulaty, jakie się wówczas pojawiły znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości?

O tym, że miejska aplikacja mobilna ma niewiele funkcji i jest mało przydatna dla mieszkańców, np. w komunikacji z urzędem miasta, wie każdy, kto kiedykolwiek z niej korzystał. W niedawnej kampanii wyborczej kandydaci sporo mówili o niedoskonałościach miejskiej aplikacji i nowinkach technologicznych, które można by u nas wprowadzić.

Czy te postulaty znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości? Tak. Wydatki na takie rozwiązania zaplanowano w budżecie miasta na 2019 r. Na tzw. zintegrowany system informacyjny miasta toruński magistrat chce wydać w 2019 r. 1,7 mln zł. Co się kryje pod tym hasłem?

W przyszłym roku urząd miasta zamierza zaktualizować aplikację mobilną miasta (pojawi się w niej więcej materiałów multimedialnych czy więcej treści tłumaczonych na inne języki). W planach jest także utworzenie portalu “otwartych danych Torunia”, gdzie będą udostępniane dane gromadzone przez toruński magistrat i podlegające mu jednostki.

W 2019 r. miasto chce też uruchomić portal z informacją o miejskich inwestycjach. Urzędnicy zamierzają także kupić oprogramowanie i urządzenia do elektronicznego systemu kolejowego w wydziałach ewidencji i rejestracji oraz spraw administracyjnych, a także wprowadzić elektroniczny nabór do miejskich żłobków.

Zwiększy się także zasięg wi-fi w mieście. Z darmowego internetu skorzystamy np. w parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Parku Tysiąclecia czy kompleksie sportowym przy ul. Przy Skarpie.

Nowoczesne technologie mają się też pojawić w przypadku transportu publicznego. Miasto zamierza rozbudować system informacji pasażerskiej. Oprócz przystanków tramwajowych ma on objąć także przystanki autobusowe.

“W końcu 2019 r. planuje się udostępnienie systemu informacji pasażerskiej w aplikacji mobilnej. W 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r. zakłada się zakup i montaż urządzeń pokładowych i tablic na przystankach autobusowych” – czytamy w projekcie budżetu miasta na przyszły rok.

O aplikacji miejskiej i innych nowoczesnych rozwiązaniach w mieście rozmawialiśmy z prezydentem Michałem Zaleskim w październiku:

Michał Zaleski: „Chętnie jeszcze popracuję kilka lat dla mieszkańców”

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys