Magistrat ogłosił terminarz budżetu obywatelskiego. Wyniki głosowania poznamy dopiero… w listopadzie

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

7,41 mln zł – to pula budżetu obywatelskiego na 2020 r. Wnioski będzie można składać od 13 maja. Głosowanie przewidziano dopiero w październiku. Wyniki poznamy na początku listopada.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego (wcześniej nosił on przydomek “partycypacyjny”) szykuje się sporo zmian. Głównie związanych z terminarzem. Do tej pory było tak, że procedura rozpoczynała się wiosną i kończyła się mniej więcej w połowie wakacji. Jak będzie teraz?

Projekty do budżetu obywatelskiego na 2020 r. będzie można składać od 13 maja 2019 r. Będziemy mieć na to miesiąc. Ogłoszenie projektów nastąpi do 28 czerwca, a do 12 lipca będziemy mogli składać do nich uwagi. Ze wstępnymi wynikami oceny wniosków zapoznamy się do 13 września, a projektodawcy będą mieć tydzień na odwołania. Wyniki ich rozpatrzenia zostaną opublikowane po dwóch tygodniach – do 4 października.

Głosowanie w tej edycji budżetu potrwa dziewięć dni – od 12 do 21 października. Wyniki zostaną ogłoszone 4 listopada.

– Przy ustalaniu harmonogramu naszym celem było to, aby zapewnić uczestnictwo w składaniu, etapie weryfikacji, a potem głosowaniu wszystkim mieszkańcom, a okres wakacyjny pozostawić na pracę urzędników przy ocenie wniosków – tłumaczy skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – Co roku 15 listopada składamy projekt budżetu na rok kolejny, więc wszystkie wybrane projekty znajdą się w budżecie w terminie.

Tym razem pula budżetu obywatelskiego to 7,41 mln zł, z czego 5,18 mln zł na projekty osiedlowe, a 2,22 mln zł – ogólnomiejskie. Najwięcej trafi na Bydgoskie (642 tys. zł), najmniej do Czerniewic (257 tys. zł).

Do 6 maja urząd miasta ogłosi terminy i zasady oraz szczegóły techniczne składania wniosków. Nowością jest brak ograniczenia wiekowego dla zgłaszających projekty i uczestników głosowania. Niepełnoletni będą musieli jednak załączyć pisemne oświadczenie od rodziców/opiekunów prawnych niepełnoletnich na udział w procedurze – wymogi są związane z przetwarzaniem danych osobowych.

Na mniejszych osiedlach, żeby złożyć projekt, nie trzeba będzie mieć podpisów 15 osób popierających wniosek. W Czerniewicach czy Kaszczorku wystarczą dwie osoby. Na największych osiedlach – Rubinkowo czy Bydgoskie – liczba popierających pozostaje bez zmian (15).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *