Magnez – co się dzieje z organizmem, kiedy zaczyna go brakować

Box2 Materiały partnera Wiadomości

Magnez to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Bierze udział w rozmaitych przemianach metabolicznych i wpływa na działanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Gdy w organizmie zaczyna brakować magnezu, możemy dość szybko to zauważyć. Jakie są objawy niedoboru tego ważnego pierwiastka?

Rola magnezu w ciele człowieka

Magnez wpływa na przebieg wielu funkcji życiowych i sprawność różnych układów w organizmie człowieka. Kształtuje elementy błon komórkowych i tkanej, a także uczestniczy w przemianach metabolicznych kwasów nukleinowych, białek, lipidów i węglowodanów. Pierwiastek wspiera działanie układu nerwowego, kostnego, sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego. Magnez może być dostarczany w ramach zróżnicowanej diety i – jeśli to potrzebne – za pomocą suplementów.

Niedobór magnezu – jak reaguje na niego organizm?

Niewystarczający poziom magnezu w ciele przekłada się na różne dolegliwości. Część z nich może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Reakcją organizmu na niedobór magnezu jest nadmierna kurczliwość mięśni, męczliwość (nawet po niedużym wysiłku), nadmierna potliwość, łamliwość paznokci i włosów oraz łuszczenie się skóry. Ponadto mogą występować migrenowe bóle głowy, zaburzenia widzenia, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, zmienność nastrojów, irytacja, stany depresyjne. Skutkami niewystarczającego poziomu pierwiastka w organizmie są również skurcze przełyku, migotanie przedsionków oraz zaburzenia rytmu serca.

Charakterystyczną oznaką niedoboru magnezu w ciąży są skurcze. Mogą być one jedną z przyczyn poronienia albo przedwczesnego porodu. W ciąży zaleca się zatem dodatkowo suplementować magnez, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek.

Na niedobory magnezu narażone są ponadto osoby żyjące w stresie, pracujące umysłowo (w tym uczniowie i studenci), wykonujące na co dzień ciężką pracę fizyczną, stosujące restrykcyjne diety odchudzające oraz kobiety w czasie przekwitania.

Gdy brakuje nam magnezu potrzebne zmiany w diecie i dodatkowa suplementacja

Dzienne zapotrzebowanie na magnez zależy od wieku, płci, stylu życia oraz ewentualnych chorób współistniejących. Odpowiedniej dawki magnezu powinna dostarczać zrównoważona dieta. Uzupełnieniem zdrowego jadłospisu może być stosowanie suplementów z omawianym pierwiastkiem. Suplementacja okazuje się ponadto konieczna w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na magnez albo przy niektórych chorobach zaburzających jego wchłanianie. W składach preparatów warto szukać również witaminy B6 i potasu. Pierwszy ze składników zwiększa przyswajanie magnezu, a drugi działa z nim w synergii.

Jakie pokarmy dostarczają najwięcej potrzebnego organizmowi pierwiastka? Magnez znajdziemy w wodzie mineralnej, pestkach dyni, orzechach, otrębach pszennych, kaszy gryczanej, kakao, produktach zbożowych, bananach, szpinaku i innych warzywach zielonych, grochu i fasoli. Magnez jest odpowiedzialny za liczne procesy zachodzące w ciele człowieka. Gdy zaczyna go brakować, organizm sygnalizuje to symptomami takimi jak skurcze łydek, drganie powiek, drażliwość czy problemy z koncentracją. Aby nie dopuścić do niedoborów magnezu, warto dbać o to, by na talerzu nie zabrakło pokarmów będących jego dobrymi źródłami. Dietę można ponadto uzupełnić stosowaniem suplementów – jest to szczególnie ważne w przypadku osób, u których mogą występować problemy z wchłanianiem magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *