Mała elektrownia wodna przy Kaszowniku? Z takim pomysłem wyszedł radny PiS

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay,com

Na ostatniej sesji radny PiS Michał Jakubaszek złożył wniosek do prezydenta Torunia o rozważenie możliwości budowy małej elektrowni wodnej przy zbiorniku wodnym Kaszownik.

Według Michała Jakubaszka, radnego PiS taka mała elektrownia wodna mogłaby powstać w okolicach pl. Chrapka.

– Tam jest dwumetrowy spadek – wskazuje radny. – Sprawdzałem przepływ wody i sądzę, że można zrobić tam małą elektrownię wodę. Mogłaby stanowić np. mechanizm zabezpieczający dla Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego czy miejskiego szpitala. Ceny prądu przecież idą w górę. Jeśli montujemy panele fotowoltaiczne na obiektach użyteczności publicznej, to możemy też zrobić małą elektrownię wodną.

Prezydent Torunia, do którego trafił wniosek w tej sprawie, ma dwa tygodnie na odpowiedź.

“Potencjał zbiornika wodnego Kaszownik był wykorzystywany w historii Torunia już od XIII w. W lokalizacji tej mieściły się zarówno urządzenia hydrotechniczne, jak i obiekty gospodarcze wykorzystujące potencjał przepływającej wody m.in. młyny. Mając na uwadze planowany proces rekultywacji tego terenu i uwarunkowania, wynikające ze spiętrzenia wody poprzez jaz wodny, rozważyć należy wykorzystanie energii wodnej w celach gospodarczych, edukacyjnych i proekologicznych” – czytamy we wniosku Jakubaszka.

Kaszownik został wykopany w XIII w. przez Krzyżaków. Pełnił funkcję obronną. Woda z niego na wypadek ataku na zamek miała wypełniać fosę wokół warowni. Miasto w najbliższych latach zamierza zagospodarować otoczenie stawu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

3 thoughts on “Mała elektrownia wodna przy Kaszowniku? Z takim pomysłem wyszedł radny PiS

  1. No sorry to są takie opowieści mrzonki z rodzaju mchu i paproci .Po pierwsze to już przerabialiśmy za mała wydajność za droga inwestycja przesył i magazynowanie inwestycja w 30 lat się nie zwróci a nie wykluczone że w tym okresie 30 lat już zacznie się domagać remontu .Gra nie warta świeczki a co w okresach suchych ? lipa a konserwacja i nadzór musi funkcjonować .Zbyt często jak znamy się na wszystkim to nie znamy się na niczym sama moda Eko nie rozwiązuje tematu …….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *