Manifa Toruńska protestuje przeciwko ustawie antyaborcyjnej. “Aborcja powinna być legalna”

Box1 Wiadomości
Czarny protest w Toruniu. Fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Demonstracji ulicznej, przez wzgląd na zagrożenie epidemiologiczne, nie będzie. Manifa Toruńska zachęca jednak do wzięcia udziału w proteście internetowym. Wystarczy wykorzystać jedną z przygotowanych grafik i zrobić sobie z nią zdjęcie. “Chcemy pokazać nasz sprzeciw wobec kolejnej próby ograniczania dostępu do aborcji”, tłumaczą organizatorzy.

Jutro Trybunał Konstytucyjny będzie obradować nad ustawą antyaborcyjną, której zaostrzeniu sprzeciwia się Manifa Toruńska. Chodzi o wykluczenie możliwości aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. 

Sprawa ograniczania dostępności do aborcji bardzo nas niepokoi. Ewentualne zaostrzenie przepisów będzie dotyczyć osób w drugim trymestrze ciąży, bo wtedy wykonują one badania prenatalne, potwierdzające prawidłowość rozwoju ciąży. Już teraz mamy najgorsze praktyki i dostęp do zabiegu przerwania ciąży w Europie. Tymczasem aborcja powinna być bezpłatna, bezpieczna, legalna i zawsze dostępna wtedy, gdy jest potrzebna, bo to sprawa naszego zdrowia i życia – przekonuje Kolektyw Manifa Toruńska.

Organizatorzy protestu przekonują, że aborcja jest dostępna niemal we wszystkich krajach Europy (Czechy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania), a rocznie ciąże przerywa niemal 200 tys. kobiet, mieszkających w Polsce.

Do protestu można przyłączyć się, wykorzystując jedną z przygotowanych grafik. Należy zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie przesłać w wiadomości prywatnej na FB Manify lub na adres e-mail: manifa.torun@gmail.com. Otrzymane zdjęcia zostaną opublikowane tuż przed obradami Trybunału. Manifa zachęca także, aby publikować je samodzielnie na swoich profilach w mediach społecznościowych i w ten sposób okazać solidarność w obronie prawa do aborcji.

Tagged

1 thought on “Manifa Toruńska protestuje przeciwko ustawie antyaborcyjnej. “Aborcja powinna być legalna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *