Manuskrypt ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej pozostanie w Toruniu

Box2 Wiadomości Województwo box
Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Słynny manuskrypt ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej pozostanie w Toruniu. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego zarekomendowała pozytywnie wniosek biblioteki o zaliczenie go do zasobu Książnicy.

Manuskrypt „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” pochodzi z drugiej połowy XV wieku, a jego autorem jest Naldus Naldius, pochodzący z Florencji humanista i pisarz działający na dworze króla węgierskiego Macieja Korwina. Sam manuskrypt napisany został właśnie we Florencji. Tzw. Kodeks Korwina to jeden z najcenniejszych elementów zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Do Torunia trafił najpóźniej w XVI w. Jak podkreśla sama Książnica, jest to bardzo ważna część polskiego dziedzictwa kulturowego.

 W lutym w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, w myśl której Książnica Kopernikańska miałaby oddać cenny manuskrypt, który następnie zostałby przekazany Węgrom.

Dzięki rekomendacji Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego manuskrypt zyska najwyższą ochronę zabytku, także przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju. Informację przekazał na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. Nie bez znaczenia pozostawał także społeczny sprzeciw wobec oddania Kodeksu Korwina. Internetową deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad projektem ustawy podpisało ponad 27 tys. osób.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.