Marek Żydowicz prosi marszałka województwa o wsparcie dla prywatnych instytucji kultury. “Nie mają szans na przetrwanie”

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

– Proszę zatem Pana, by Urząd Marszałkowski pilnie stworzył specjalny fundusz bezzwrotnego dofinansowania prywatnych instytucji kultury, podobnie jak proponuje Pan to przedsiębiorcom – napisał w liście otwartym do marszałka województwa Piotra Całbeckiego Prezes Fundacji Tumult i jednocześnie dyrektor festiwalu EnergaCamerimage Marek Żydowicz.

W treści wystosowanego dziś rano pisma Marek Żydowicz z uznaniem opisuje pomoc, jaką marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oferuje przedsiębiorcom, nazywając ją “nieocenioną”. Wyraża również nadzieję na podobne zainteresowanie prywatnymi instytucjami kultury.

REKLAMA

– Z dużym uznaniem patrzę na Pana działania mające na celu udzielenie wsparcia lokalnym przedsiębiorcom w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID – czytamy w liście. – Proponowana przez Urząd Marszałkowski pomoc jest nieoceniona. Mam nadzieję, że Pana troska dotyczy również prywatnych instytucji kultury, stowarzyszeń i fundacji, etc.

Prezes Fundacji Tumult twierdzi, że prywatne instytucje znajdują się obecnie w o wiele gorszej sytuacji niż przedsiębiorcy. Pisze wprost, że nie mają one szans na przetrwanie.

– Prywatne instytucje kultury w odróżnieniu od publicznych oraz przedsiębiorców nie mają żadnego zabezpieczenia finansowego. Każdy prowadzący prywatną instytucję kultury ma takie same obowiązki jak przedsiębiorcy. Musi opłacać pracowników, pokrywać koszt wynajmu pomieszczeń lub ich utrzymania. Pracownicy, którzy na co dzień obok realizacji zadań merytorycznych zajmowali się pozyskiwaniem sponsorów, mecenasów lub oferowali przedsiębiorcom promocje ich firm za wsparcie organizacji wydarzeń kulturalnych, artystycznych lub wprost samej instytucji, nie mają do kogo się zwrócić, nie mają jak przekonać tych, którzy mogliby wesprzeć funkcjonowanie biur tych instytucji – pisze Marek Żydowicz.

Dodatkowo, zwraca uwagę, że trudna sytuacja przedsiębiorców odciąga ich od zostawiania pieniędzy prywatnym stowarzyszeniom kulturalnym, fundacjom, galeriom, czy teatrom.

– W proponowanej przez Pana Marszałka pomocy dla przedsiębiorców nie widzę możliwości uzyskania wsparcia przez prywatne podmioty kulturalne – dodaje. 

1 thought on “Marek Żydowicz prosi marszałka województwa o wsparcie dla prywatnych instytucji kultury. “Nie mają szans na przetrwanie”

  1. Niech Żydowicz najpierw poinformuje, co robiła jego fundacja przez te wszystkie lata oprócz wspaniałego Camerimage, który podobno jest samowystarczalny. Ja o niczym nie słyszałem, a chętnie posłucham.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *