Marszałkowski program przeciwdziałania epidemii wesprze lokalną gospodarkę

Wiadomości Województwo box
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Urząd Marszałkowski przeznaczy 478 mln zł na program przeciwdziałania epidemii i łagodzenia jej skutków. Dzięki temu możliwa jest oferta pożyczek obrotowych dla przedsiębiorców, która pomoże im w utrzymaniu płynności finansowej. W grę wchodzą również dotacje na projekty inwestycyjne.

– Znaleźliśmy się, globalnie i lokalnie, w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, uratujemy wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. 

Korzystne pożyczki obrotowe w swojej ofercie ma wciąż Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Spółka aktywnie wspiera korzystających z jej usług przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z epidemią. W skład pakietu pomocowego wchodzą również wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat bez dodatkowych kosztów oraz wydłużenie terminów spłat pożyczek. W tej sprawie złożono już 330 wniosków, a każdy z nich rozpatrywany jest indywidualnie, aby jak najlepiej dostosować formę obsługi kredytu do potrzeb firm.

Obecnie preferencyjne, niskooprocentowane kredyty, zarówno obrotowe, jak i inwestycyjne z przeznaczeniem na przebranżowienie zasili dodatkowe 396 mln zł. Przedsiębiorcy mogą nastawić się na długą karencję spłat.

W marszałkowskiej ofercie znajdują się również mikrogranty. Są to dotacje inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych, których beneficjentami mogą zostać niewielkie firmy. Warunek: deklaracja utrzymania lub utworzenia nowych miejsc pracy. Dotacje mogą sięgnąć nawet 95% całej wartości przedsięwzięcia. Zaletą jest tutaj również przystępność wniosku. Liczy on sobie bowiem zaledwie jedną stronę w formacie A4.

Kolejną inicjatywą wychodzącą naprzeciw obecnym zapotrzebowaniom mają być e-bony, z myślą o przekwalifikowaniu pracowników. W tym zakresie odbywać się mają szybkie kursy, mające na celu podniesienie kompetencji cyfrowych, a także kursy, dzięki którym możliwe będzie podjęcie pracy pomocniczej w służbie zdrowia.

Program przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce został ogłoszony w zeszłym tygodniu przez marszałka województwa, a jego wartość wynosi 740 mln zł. Oprócz kwestii związanych z biznesem, pomoc ma objąć też instytucje opiekuńcze i instytucje interwencji społecznej. Środki zostaną również przeznaczone na dystrybucję środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi oraz znaczną pomoc dla szpitali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *