Marszałkowskie kursy językowe. Skorzystało już ponad 3,5 tys. osób

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Już ponad 3,5 tys. mieszkańców regionu skorzystało z bezpłatnych kursów językowych, oferowanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W tym roku w zajęciach uczestniczyć może więcej osób, co jest efektem zmiany warunków rekrutacji. Zajęcia odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i online. Kto i jak może wziąć udział w kursach?

Chętni do wyboru mają trzy języki obce: niemiecki, angielski i francuski. W ofercie znajdują się dwa rodzaje szkoleń, zróżnicowane czasowo. Pierwszy wariant, ponad roczny, przewiduje 180 godzin zajęć stacjonarnych w szkołach w całym regionie. Początkowo jednak kurs odbywa się online, z uwagi na trwającą pandemię. Ci, którzy zdecydują się na drugą opcję, mogą liczyć na 60 godzin zajęć wyłącznie online. Krótszy kurs potrwa od 3 do 4 miesięcy. W rekrutacji wprowadzono zmiany, by zwiększyć dostępność oferty.

– Zdobywanie nowych umiejętności to inwestycja w siebie. Naszą ofertę szkoleń językowych dla dorosłych dostosowaliśmy do obecnej sytuacji epidemicznej – proponujemy nauczanie zdalne, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, chcąc umożliwić udział w kursach większej grupie osób, zdecydowaliśmy się zmienić dotychczasowe warunki rekrutacji i zrezygnować między innymi z kryterium poziomu wykształcenia – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Obecnymi wymogami uczestnictwa są ukończenie 18. roku życia i zamieszkanie, nauka lub praca na terenie województwa. Z udziału w bezpłatnych kursach wyłączone są osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zajęcia prowadzone będą w dwunastoosobowych grupach, za pośrednictwem platformy internetowej. Komunikator jest przystępny dla użytkowników i można z niego korzystać zarówno na komputerze, jak i na tablecie czy telefonie. Lekcje prowadzone są na żywo, więc uczestnicy mogą na bieżąco zadawać pytania i zgłaszać uwagi. Jednocześnie nie ponoszą oni żadnych kosztów, za wyjątkiem zakupu podręczników. Sam kurs jest darmowy. 

Na zakończenie kursanci otrzymują certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej, zgodny z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (np. TOEIC, WiDaF, TFI). Wcześniej jednak trzeba będzie zdać egzamin wieńczący zajęcia. Docelowo marszałkowski projekt podniesie kompetencje językowe aż 10 tys. osób. Pozostało więc jeszcze 6,5 tys. wolnych miejsc. Zapisywać się można za pomocą formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie internetowej projektmowiszmasz.pl. Również tam można znaleźć więcej informacji o projekcie. Ewentualne dodatkowe pytania można kierować pod adres mailowy zapisy@projektmowiszmasz.pl lub pod nr tel. 507 927 366. Całkowita wartość przedsięwzięcia sięga 29,2 mln zł, z czego 24,8 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Realizacją projektu zajmują się Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku i firma Training House.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.