Marszałkowskie stypendia dla artystów. Znamy listę laureatów

Box2 Wiadomości Województwo box
Wręczenie stypendiów artystycznych, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Poznaliśmy listę artystów z regionu, którzy otrzymali stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie dla nich sięgnie kwoty od 5 do 10 tys. zł.

– Poprzez wyróżnienie przedstawicieli różnych dziedzin kultury, pragniemy pokazać bogactwo sztuki i docenić konkretnych ludzi, ich pasję, talent i poświęcenie. Od lat z dumą wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich artystycznych projektów. To konkretne przedsięwzięcia artystyczne, które często by nie powstały, gdyby nie wsparcie samorządu województwa – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki podczas uroczystości wręczenia stypendiów.

Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane są dwa razy w ciągu roku. Otrzymują je utalentowani artystycznie mieszkańcy regionu, niezależnie od wieku. Stypendia mają być motywacją do dalszych działań i realizacji ciekawych projektów. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. 

– Twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury i opieka nad zabytkami to niezwykle ważne w czasach współczesnych zadania, które pozwalają nam na budowanie tożsamości narodowej, na pamiętanie o przeszłości przy jednoczesnym wychyleniu się w przyszłość. Szanowne Stypendystki, szanowni Stypendyści! Robicie wszystko, by – tak jak chciał Konstanty Ildefons Gałczyński – „ocalić swój ślad na ziemi od zapomnienia”. Zaręczam Wam, że my będziemy podążać za Wami w zachwycie. Czynicie nas – poprzez kontakt z Waszą sztuką – lepszymi ludźmi i za to Wam dziękujemy – mówiła również obecna przy wręczeniu stypendiów przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Tym razem wyróżnionych stypendiami zostało 12 artystów, z czego połowa to torunianie. Kolejne 4 osoby to mieszkańcy Bydgoszczy, a po jednej – Biskupic w powiecie toruńskim i Niemcza w powiecie bydgoskim. 5 tegorocznych stypendystów to muzycy, 5 reprezentuje sztuki plastyczne, a 2 osoby są promotorami kultury. Druga edycja konkursu stypendialnego zostanie rozstrzygnięta latem. Na obie urząd marszałkowski zarezerwował w budżecie łącznie 150 tys. zł.

Pełna lista stypendystów dostępna jest tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.