Maszyny do mycia podłóg w dużych obiektach – rodzaje, parametry, producenci

Materiały partnera

Utrzymanie w czystości podłóg w dużych i bardzo dużych obiektach, takich jak supermarkety, centra i galerie handlowe czy dworce kolejowe, jest dużym wyzwaniem . Przede wszystkim ze względu na powierzchnie podłóg oraz na wysokie, praktycznie nieprzerwane w ciągu dnia, natężenie ruchu. Jak usprawnić i przyspieszyć proces czyszczenia podłóg, tym samym podnosząc jakość sprzątania? Z pomocą przychodzą oczywiście maszyny czyszczące . Maszyny czyszczące do podłóg są obecnie jedynym opłacalnym finansowo i czasowo rozwiązaniem w tak dużych obiektach. Dylemat pojawia się jednak podczas podejmowania decyzji, jaką maszynę do sprzątania wybrać?


Na początek – dlaczego warto zainwestować w dobrą maszynę czyszczącą?

Po pierwsze, czas sprzątania jest niższy o 3-5 razy niż w przypadku mycia ręcznego. Zarówno jeśli chodzi o maszyny czyszczące ręczne i samojezdne, czyli z miejscem siedzącym dla operatora. Z dużym obszarem mycia poradzi więc sobie mniej pracowników w o wiele krótszym czasie.

Po drugie, zużycie wody przy wykorzystaniu profesjonalnej maszyny czyszczącej, szczególnie na tak dużych powierzchniach jest znacznie, znacznie mniejsze. Szacuje się, że najlepsze urządzenia czyszczące są w stanie oszczędzić do 60% wody. Dzieje się tak ze względu na fakt, że maszyna podaje optymalna ilość wody potrzebnej do umycia 1m2. Takiej pewności dozowania wody nie mamy w przypadku mycia ręcznego, ciężko jest wycisnąć mopa w taki sposób, aby wykorzystać mniej wody i dokładniej umyć powierzchnię.

Kolejną kwestią jest możliwość ciągłego utrzymania wymaganej czystości i higieny w budynku, personel sprzątający może wykorzystywać maszynę czyszczącą w każdym momencie, niezależnie od tego czy obiekt jest użytkowany, czy też nie. Chodzi tu przede wszystkim o maszyny szorująco-zbierające, które myją i jednocześnie osuszają posadzkę, pozwalając na dalsze jej używanie przez inne osoby.

Rodzaje profesjonalnych maszyn do czyszczenia podłóg.

Zamiatarki, czyli maszyny do zamiatania podłóg. Wyróżniamy ręczne i samojezdne zamiatarki. Wybór odpowiedniej zależy oczywiście od wielkości obiektu. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie wydajności teoretycznej urządzenia zamiatającego i przeliczenie, w jakim czasie będzie ono w stanie zamieść podłogę w budynku. Przykładowo, zamiatarka ręczna do podłóg Taski Balimat 2300 jest w stanie zamieść 2300 m2 w ciągu godziny, natomiast samojezdna zamiatarka Taski Balimat 6500 zamiecie w tym czasie 6500 m2. Jak widać, różnice są dość spore, wszystko zależy więc od specyfiki danego obiektu. Zamiatarki Taski cechują się solidnością oraz prostymi zasadami działania. Działanie

polega na ruchu obrotowym szczotek, które zgarniają suche zbrudzenia do wewnątrz maszyny, a następnie kierują je do zbiornika. Jest to szybki sposób na usunięcie piasku, papierków i innych suchych zanieczyszczeń przed myciem na mokro. Dzięki temu nie ma możliwości porysowania posadzek.

Maszyny szorująco-zbierające – urządzenia do czyszczenia i osuszania podłóg. To właśnie te urządzenia są najczęściej spotykane w centrach handlowych, supermarketach i większy obiektach użytkowych typu lotniska, dworce kolejowe itp. Jak działa urządzenia czyszcząco-zbierające do podłóg? Profesjonalna maszyna szorująca posiada pad, który dzięki odpowiedniemu naciskowi czyści posadzkę, nadmiar wody i zanieczyszczenia są natomiast zbierane przez ssawę znajdującą się z tyłu maszyny. Tutaj również wyróżniamy samojezdne i ręczne automaty szorująco-zbierające. Najczęściej polecanymi ręcznymi maszynami do czyszczenia i osuszania podłóg w dużych obiektach są Taski Swingo 455 oraz Taski Swingo 350B, którą cechuje możliwość czyszczenia również w trudno dostępnych miejscach oraz wyjątkowo korzystna cena. Jeśli chodzi o samojezdne automaty, są to Taski Swingo 5000B oraz nieco mniejszy TASKI swingo 2100µicro BMS

Dobór maszyny czyszczącej – co jest bardzo ważne?

Warto zwrócić uwagę na to jak zasilana jest maszyna. Na dużych powierzchniach mało sensowny będzie zakup maszyny zasilanej elektrycznie. Nie pozwoli to na swobodne poruszanie się po dużym obiekcie oraz między osobami, które aktualnie się w nim znajdują.

Ważna jest również szerokość pracy maszyny. Zdarza się często, że mimo iż obiekt jest wyjątkowo duży, odległości między kolejnymi regałami czy półkami są stosunkowo niewielkie. Szerokość pracy maszyny jest więc bardzo ważna. Przykładowo, jedna z większych maszyn szorująco- zbierających Taski Swingo 5000B pracuje na szerokości 105 cm, szerokość ssawy to natomiast 129 cm. Dla porównania – Taski Swingo 2100µicro BMS to szerokość pracy 55 cm, a szerokość ściągaczki 66 cm. Różnica jest spora, zdarza się, że nieodpowiednie dobranie maszyny skutkuje niemożliwością mycia podłóg w niektórych miejscach. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę.

Oprócz tego możemy również sprawdzić nacisk szczotki na podłoże, a  im większy nacisk, tym lepsze efekty czyszczenia, czas działania baterii oraz czas ich ładowania, a także wielkość zbiorników na czysty i brudny roztwór.

Profesjonalny producent maszyn do czyszczenia i mycia podłóg.

Przy zakupie takiej maszyny, nie warto stawiać na wzmożoną oszczędność i kupować automaty od niesprawdzonych producentów, czy też automaty używane. Niektórzy producenci nie dają

odpowiedniej gwarancji na sprzęt oraz nie oferują opieki posprzedażowej. Maszyna czyszcząca czy zamiatająca od sprawdzonego producenta gwarantuje brak konieczności zakupu nowego urządzenia przez następne kilka lat. To jak długo maszyna jest w stanie działać na tak dużych powierzchniach jest, między innymi, wyznacznikiem jej jakości.  W supermarketach i centrach handlowych często wykorzystywane są maszyny sprawdzonej marki Taski, które mimo wieloletniej, ciągłej pracy i widocznych śladów użytkowania nie tracą swoich właściwości czyszczących i bez zarzutów czyszczą wielko powierzchniowe podłogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.