Aranżacja sypialni na poddaszu to wyzwanie, na co najlepiej postawić? Sprawdź!
Aranżacja sypialni na poddaszu nie jest taka prosta do urządzenia. Z jednej strony jest to miejsce, gdzie można stworzyć przytulny kącik do wypoczynku, z drugiej, obecność skosów narzuca pewne utrudnienia. Zastanawiasz się, jak wykończyć sypialnię na poddaszu, aby była tak funkcjonalna, jak pomieszczenie na piętrze? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby miejsce to było równie funkcjonalne.
Sypialnia na poddaszu – klimatyczna przestrzeń
Sypialnia na poddaszu ze skosem to możliwość zasypiania przy jednoczesnej obserwacji rozgwieżdżonego nieba, poddasze jest usytuowane z dala od codziennego zgiełku, panująca w nim aura intymności sprzyja zasypianiu. Aranżacja sypialni na poddaszu powinna być dopasowana do indywidualnych upodobań, możesz się wtedy czuć w niej swobodnie i komfortowo. Pomieszczenie może być urządzone w różnej stylizacji, zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej stylowej. Dobrym pomysłem jest również wyeksponowanie belek stropowych, ponieważ wprowadzają one niezwykły klimat do pomieszczenia. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zastosować jasne zabarwienie ścian i sufitu, biele, beże i pastele. Ciemniejsze odcienie można zastosować w pojedynczych dodatkach. Ciemna sypialnia na poddaszu również może być nastrojowa, ale warto wówczas zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby wnętrze było funkcjonalne.
Sypialnia na poddaszu – umiejscowienie łóżka
Łóżko do spania jest niskim meblem, dlatego często nasuwa się rozwiązanie, aby ustawić je pod skosami. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ przy wstawaniu możesz ciągle uderzać się w głowę. Łóżko powinno być ustawione w miejscu o normalnej wysokości, ze swobodnym dostępem z dwóch stron, sprawdź, czy do boku łóżka możesz podejść swobodnie w pozycji stojącej. Miejsce pod skosami można zabudować niższymi szafkami lub ustawić pojedyncze meble do sypialni. Aby wygospodarować jak najwięcej miejsca nad głową, można zdecydować się na niższy model łóżka, wiele osób rezygnuje z niego zupełnie i korzysta tylko z materaca. Jest to również korzystne rozwiązanie sprawdzone nie tylko w sypialni na poddaszu.
W sypialni nie powinno znajdować się dużo mebli, ale samo łóżko nie wystarczy. Dobrym pomysłem są meble do sypialni, które pomieszczą pościel, jeśli pod łóżkiem nie ma skrzyni na nią. Warto wybierać jasne, proste i pojemne sprzęty. Wybór mebli do nieustawnego pomieszczenia może być dosyć ograniczony, warto zdecydować się na meble na zamówienie. W przypadku niskich ścianek i małego kąta opadania dachu można zabudować taką przestrzeń za pomocą niskich i głębokich szuflad. Ramki na zdjęcia można umieścić zarówno na prostej ścianie, jak i na powierzchni ze skosami. Dobrym pomysłem może być szafa wnękowa, doskonale wykorzystująca przestrzeń. Dla niektórych osób obowiązkowym wyposażeniem oprócz nocnych szafek jest toaletka z lustrem, możesz zdecydować się na mnie masywny model z szufladami, który zastąpi komodę.
Oświetlenie sypialni na poddaszu
Odpowiednio dobrane oświetlenie na poddaszu może sprawić, że przestrzeń się wyrówna, a sypialnia może wydawać się wyższa i bardziej przestronna. W przypadku, kiedy na poddaszu jest duży skos i okno znajduje się w dachu, można zastosować kinkiety na głównej ścianie i małe lampki we wnękach po obu stronach łóżka. Jeśli jest taka możliwość, można zawiesić żyrandol na suficie, ale w sypialni na poddaszu nie jest to konieczne. Rolę żyrandola może przejąć także duża lampa stojąca, która jest jednocześnie ozdobą. Sprawdzi się wiele źródeł światła, przy czym każda lampka powinna mieć klosz rozpraszający światło.