Cztery młode sokoły wędrowne czekają na imiona
Sokoły wędrowne Torka i Torek, gniazdujące na nieczynnym kominie PGE Toruń, mają już czworo piskląt. Dla młodych sokołów trzeba wybrać imiona. Dziś ruszył konkurs.
Do 30 kwietnia można wybrać imiona dla piskląt. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszanie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, PGE Toruń jest fundatorem nagród w konkursie. Link do konkursu wraz z regulaminem jest tutaj.
Sokoły wędrowne to ptaki o mocnej budowie, rekordziści szybkości – w locie pikującym osiągają prędkość do 360km/h, co czyni je najszybszymi żywymi organizmami na ziemi. Swoje ofiary –drobne ptaki chwytają w locie. Wbrew nazwie są ptakami osiadłymi. Dorosłe osobniki przez cały rok przebywają w okolicach swoich rewirów. Samice składają jaja raz w roku w połowie marca i wysiadują je około 30 dni. Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę – jedno poluje, podczas gdy drugie pilnuje gniazda.
Sokole gniazdo na nieczynnym kominie PGE Toruń jest od ponad 10 lat, ale od 2018 roku sokoły wędrowne rozpoczęły w nim okres lęgowy, a już rok później można było rozwój sokołów podglądać online. TORKA I TOREK – obecna para sokołów wędrownych gniazdująca w Toruniu (zastąpiła wcześniejszą parę sokołów Katarzynkę i Piernika) w zeszłym roku doczekała się trzech piskląt, a w tym okresie lęgowym mamy czworo młodych. To jest drugi lęg tej pary sokołów. Miejsce gniazdowania toruńskich sokołów na nieczynnym toruńskim kominie wskazuje mural sokoła wędrownego namalowany na wysokości 110. metra w listopadzie 2021 roku. Mural ma wymiary 7,5 m x 15m i widoczny jest z dużej odległości, bo nieczynny komin PGE Toruń jest najwyższą budowlą w regionie.
Toruńskie sokoły można obserwować pod linkiem: https://pgetorun.pl/o-spolce/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu/sokoly-wedrowne
PGE Energia Ciepła dba o rozpowszechnia wiedzy o sokołach wędrownych również poprzez podglądy gniazd w Gdyni i Lublinie. Dzięki kamerom w 3 gniazdach (Toruniu, Gdyni i Lublinie), obserwacja życia sokołów cieszy się ogromną popularnością.