Gdzie w okolicach Torunia warto się wybrać na jednodniową wycieczkę samochodem?
Nie musimy udowadniać, że Toruń jest pięknym miastem, mającym bogatą historię. Ale okolice również kryją wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jednodniowa wycieczka samochodowa pozwala poznać urokliwe zakątki naszego regionu. Oto nasze pomysły na świetny wypad.
Przygotuj auto do drogi – najważniejsze zasady
Przed wyjazdem upewnij się, że samochód jest sprawny i zatankowany. Sprawdź ciśnienie w oponach, poziom oleju i płynów eksploatacyjnych. Koniecznie upewnij się, że zabierasz ze sobą koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Jeśli podróżujesz z dziećmi, zadbaj o fotelik lub podkładkę. Dobrym pomysłem jest też zabranie kosmetyczki z tabletkami przeciwbólowymi, chusteczkami i żelem antybakteryjnym. Nawet krótki wyjazd kilkadziesiąt kilometrów od domu powinien być dobrze zaplanowany – zajrzyj więc do dokumentów, by mieć pewność, że OC samochodu nie utraciło ważności.
Wybierz cel podróży i główne atrakcje, które chcesz zobaczyć. Warto poszukać informacji o ciekawych miejscach w internecie lub w przewodnikach. Zaplanuj trasę, uwzględniając czas dojazdu, zwiedzania i ewentualnych postojów. Pamiętaj, aby nie przeładować planu – lepiej zobaczyć mniej, a dokładniej.
Zamek krzyżacki w Bierzgłowie
Zamek w Bierzgłowie to jedna z ciekawszych atrakcji w pobliżu Torunia. Zabytek jest oddalony od ścisłego centrum miasta o niecałe pół godziny jazdy. Wybudowany w połowie XIII wieku przez Krzyżaków, zachował się do dziś w dobrym stanie. Warto poświęcić czas na zwiedzanie zamku i poznanie jego historii. Spacer po murach obronnych i dziedzińcu pozwala przenieść się w czasy średniowiecza. Zamek otacza park, idealny na chwilę relaksu po zwiedzaniu.
Wracając do domu, można zboczyć z trasy, by zobaczyć Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach. Termin trzeba jednak wcześniej zarezerwować, korzystając z formularza, który został udostępniony na stronie internetowej.
Wycieczka samochodowa Szlakiem Piastowskim
Szlak Piastowski to trasa łącząca najważniejsze obiekty związane z początkami państwa polskiego. Przebiega m.in. przez Kujawy, zahaczając o okolice Torunia. To doskonały pomysł na wycieczkę łączącą historię z aktywnością na świeżym powietrzu. Warto zatrzymać się w Kruszwicy, gdzie znajduje się słynna Mysia Wieża, związana z legendą o królu Popielu. Kolejny przystanek to romańska kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, jeden z najcenniejszych zabytków regionu.
Proponowana trasa jednodniowej wycieczki Szlakiem Piastowskim z Torunia:
- Toruń – Inowrocław (50 km): zwiedzanie romańskiej kolegiaty NMP i tężni solankowych;
- Inowrocław – Kruszwica (30 km); Mysia Wieża, kolegiata św. Piotra i Pawła, rejs statkiem po jeziorze Gopło;
- Kruszwica – Strzelno (30 km): romańska rotunda św. Prokopa;
- Strzelno – Toruń (60 km).
Całość to około 170 km, co przy wczesnym wyjeździe pozwala na realizację programu w ciągu jednego dnia.
Chełmno – miasto zakochanych
Chełmno bywa nazywane miastem zakochanych. Wszystko za sprawą relikwii św. Walentego, które znajdują się w miejscowej farze. To urokliwe miasteczko położone malowniczo nad Wisłą, pełne jest zabytków i romantycznych zakątków. Wizytę najlepiej zacząć od spaceru po Starym Mieście z renesansowym ratuszem i malowniczymi kamieniczkami. Warto zajrzeć do wspomnianej fary św. Wawrzyńca i Maryi Panny oraz pozostałych świątyń – kościoła św. Jakuba i kościoła św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Ciekawostką jest dawny kompleks klasztorny.
Chełmno szczególnie warto odwiedzić w okolicach 14 lutego. Co roku odbywają się tu Walentynki Chełmińskie – wydarzenie przyciągające pary z całej Polski. W programie m.in. odnowienie przysięgi małżeńskiej, koncerty i spektakle.
Wizyta w Biskupinie – podróż w daleką przeszłość
Aby dojechać do Biskupina, trzeba poświęcić około 1,5 godziny. Słynne „polskie Pompeje” to rezerwat archeologiczny, w którym zobaczyć można rekonstrukcje pradziejowych osad. Całodniowa wycieczka pozwoli przenieść się w czasie i poznać życie naszych przodków. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to nie tylko rekonstrukcja słynnej osady obronnej sprzed 2700 lat. Na jego terenie znajdują się też wierne odtworzenia innych pradziejowych osiedli:
- obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 12 tys. lat;
- osada pierwszych rolników sprzed 6 tys. lat;
- osiedle z wczesnej epoki żelaza sprzed 2,5 tys. lat.
Spacerując między chatami i zagrodami, można poczuć atmosferę minionych epok. Ciekawostką są prezentacje dawnych rzemiosł w wykonaniu przebierańców. Warto też zajrzeć do pawilonów wystawowych prezentujących znaleziska z wykopalisk. Najatrakcyjniej jest tam latem, gdy w Biskupinie odbywa się wiele imprez plenerowych, m.in. słynny Festyn Archeologiczny. Jednak poza sezonem również warto przyjechać – mniejszy tłum pozwala na spokojne zwiedzanie.
Warto poświęcić czas na poznanie tych miejsc i odkrycie uroków regionu. Różnorodność atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a jednodniowy wyjazd będzie udany i pełen wrażeń.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY