Jak wybrać blat do łazienki?
Blat łazienkowy daje ogromne możliwości aranżacyjne. Z reguły wchodzi w skład zabudowy podumywalkowej, ale równie często stanowi designerski element wykończenia pomieszczenia. Niekiedy zaskakuje niestandardowym kształtem, kolorem lub tworzywem. Przyjmuje na siebie siłę upadu słoiczków wypełnionych kremem lub flakoników z perfumami. Nieustannie zachlapany, a zatem narażony na działanie wilgoci. Blat w łazience musi znieść naprawdę wiele. Powinien być zatem nie tylko estetyczny, ale również trwały, wygodny w codziennymi użytkowaniu i łatwy w pielęgnacji.
Blat łazienkowy jako kwintesencja stylowej łazienki
Każde pomieszczenie wymaga indywidualnej aranżacji. Dobrej jakości armatura łazienkowa czy praktyczne meble to jednak nie wszystko. W dzisiejszych projektach liczą się przede wszystkim szczegóły. To one odpowiadają za atmosferę danego pomieszczenia.
“Właściwie dobrany blat jest zwieńczeniem dobrze zaprojektowanej łazienki i WC. Choć wydaje się niewiele znaczącym detalem, potrafi nadać wnętrzu nietuzinkowego charakteru albo wręcz całkowicie zaprzepaścić jego pierwotny potencjał.” – twierdzi specjalista ds. design thinking z firmy Cersanit
Blaty łazienkowe do zadań specjalnych
Blaty pełnią przynajmniej kilka funkcji. Niezależnie od sposobu, w jaki zamontowana jest umywalka i armatura łazienkowa, zapewnia miejsce na przybory toaletowe, kosmetyki, dekoracje, a nawet lubiące wilgoć rośliny doniczkowe. Pod blatem łazienkowym, który ciągnie się wzdłuż ściany można zamontować pralkę, dzięki czemu łatwo ukryć wszelkie przyłącza.
Aby jednak blat łazienkowy zachował swój estetyczny wygląd przez długie lata, powinien być wykonany z odpowiedniego materiału, który wykazuje odporność na:
- wilgoć,
- działanie środków czyszczących,
- uszkodzenia mechaniczne,
- duże amplitudy temperatur.
Blat do łazienki – z czego może być wykonany?
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których może powstać wymarzony blat pod umywalkę w WC lub w łazience.
Blat do łazienki najczęściej jest wykonany z takich materiałów jak:
- konglomerat,
- płytki ceramiczne,
- z kamień, w szczególności marmur lub granit,
- beton architektoniczny,
- tworzywa przemysłowe, w tym kompozyty i płyty laminowane,
- drewno.
Drewniany blat pod umywalkę
Drewno to ulubiony materiał wielbicieli stylu skandynawskiego. Cenią go również osoby, dla których dużą rolę w aranżacjach wnętrz odgrywa natura. Drewniany blat pod umywalkę wprowadza do łazienki i WC atmosferę przytulności, a przy tym znakomicie komponuje się z płytkami ceramicznymi w stonowanej i przeważnie jasnej kolorystyce.
W przypadku blatu do łazienki kluczowy jest wybór rodzaju drewna. W tym celu najlepiej wybrać gatunek egzotyczny, który posiada w składzie:
- olejki,
- żywicę,
- garbniki.
Związki te znakomicie przeciwdziałają butwieniu oraz zagrzybieniu drewna. Z rodzimych gatunków drzew, które rewelacyjnie sprawdzą się jako materiał na blat łazienkowy warto zwrócić uwagę na jesion, modrzew, buk, wiąz, a także klasyczny dąb dostępny m.in. w ofercie marki Cersanit. Takie drewno jest stosunkowo twarde i wytrzymałe, ale należy pamiętać, że wymaga regularnej pielęgnacji i stosownej impregnacji.
Blat łazienkowy z płytek
Bardzo prostym, a jednocześnie ciekawym rozwiązaniem jest blat łazienkowy wykonany z płytek, którymi wyłożone są ściany lub podłoga. Wykonuje się go wówczas z płyt kartonowo-gipsowych, a potem okłada wybranymi płytkami. Może to być mozaika, terakota lub bardzo wytrzymały gres. Armatura łazienkowa na takim tle prezentuje się znakomicie w każdej aranżacji.